asseco Aimtec murr

Řízené střely se chystají už i pro pušky

Výzkumné středisko americké firmy Lockeed Martin Sandia National Labs, vyvinulo manévrovatelnou puškovou munici, která je schopná se navádět na vzdálený cíl pomocí laserového paprsku. 

 

Střela, nazývaná  Sandia Bullet obsahuje 8bitový počítač, optický senzor a čtyři podélné řídicí plošky. Optické čidlo ve špici střely sleduje laserový paprsek označující cíl až do vzdálenosti 2000 m. Na rozdíl od puškových projektilů stabilizovaných vývrtem hlavně, které se během svého letu na cíl otáčí kolem své osy, je aerodynamická stabilitu řízeného projektilu Sandia Bullet řešena pomocí dopředu posunutého těžiště a aerodynamických řídicích plošek. Ty jsou nastavovány prakticky v reálném čase na základě údajů vyhodnocovaných mikropočítačem uvnitř střely - pomocí elektromagnetického vychylování směrových plošek velmi rychlým sklápěním jednotlivých plošek dovnitř těla střely, čímž se mění její těžiště, a tedy i směr. Tato operace a korekce letu probíhá až 30 krát za sekundu a řídicí plošky jsou účinné do max. rychlosti 600 m/s.
Nicméně v případě nasazení těchto speciálních projektilů však technika asi lidský rekord zatím nepřekoná - naváděné střely mají účinnost do 2 km, neřízené mohou dostřelit dále (zatím nejdelší potvrzený smrtící zásah má na svém kontě britský ostřelovač v Afghanistánu Craig Harrison, který v listopadu 2009 zasáhl cíl na vzdálenost 2475 m, jeho kanadští kolegové Rob Furlong a Arron Perry jsou se svými zásahy na dálku 2430 a 2310 m z března 2002 jen o něco pozadu).
 

 
Publikováno: 16. 7. 2012 | Počet přečtení: 2179