asseco Aimtec murr

Svijany: tradice v novém obalu

Letošní léto je v českém rodinném Pivovaru Svijany ve znamení změn. Pivovar mění částečně své logo, etikety, uvádí na trh nové pivo, a také vlastní nové originální designové půllitry, které začnou v restauracích postupně nahrazovat dosavadní standardní sklo.

 
„I když ve Svijanech nadevše dbáme na tradici, v tomto případě jsme se od odborníků nechali přesvědčit k menší změně. Design pivních lahví ve světě i u nás se mezitím posunul dál, a kromě toho jsme chtěli i obalem vyjádřit, že Svijany nejsou běžné průmyslové pivo, ale že jsou výsledkem poctivé, řemeslné pivovarské práce,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Nové přehlednější a graficky čistší etikety lahvového piva a vzhled plechovek z dílny grafika Jakuba Růžičky budou své předchůdce nahrazovat postupně a stejně tak dostanou postupně nové obaly i oblíbená nepasterovaná svijanská piva v plechovkách. Obměna potrvá několik měsíců, jako první je s novou etiketou na řadě Svijanský Máz.



Pivo s urozenou duší

Mezi novinkami, jež Pivovar Svijany připravil v době nelehkých časů koronavirové pandemie, která přinesla gastronomickému sektoru i výrobcům piva řadu krušných vynucených omezení, je i nové exkluzivní sudové pivo, které nese jméno jednoho z prvních majitelů svijanského zámku a přilehlého pivovaru Jáchyma Ondřeje Šlika.

Ten byl jako významný protestantský vůdce prvním z 27 českých pánů, které po prohrané bitvě na Bílé hoře 21. června 1621 popravili na Staroměstském náměstí v Praze. A na den přesně po čtyřech stoletích od chvíle, kdy hrabě Šlik vypustil pod popravčím mečem kata Mydláře svou duši, oživil jeho památku svijanský pivovar, jehož pivo tehdejší majitel určitě tehdy také pil, uvedením exkluzivního prémiového ryze českého ležáku pojmenovaném po tomto významném českém šlechtici, politikovi a diplomatovi.

„Našemu nejnovějšímu prémiovému pivu jméno šlechtice skvěle padne, protože to je pivo navýsost ušlechtilé. Vyrábí se z toho nejlepšího, co tato země dává, vaří se tradičním dvourmutovým způsobem, kvasí v otevřených kádích na spilce a potom patřičně dlouhou dobu zraje v našich ležáckých sklepích. Stejně jako za všemi ostatními sedmnácti svijanskými pivy, tak i za novým Šlikem stojí poctivé řemeslo, nikoli průmyslová výroba v cylindrokónických tancích,“ charakterizuje novinku svijanský sládek Petr Menšík. Ten je ostatně proslulý svým až „ortodoxním“ přístupem k používaným výrobním technologiím, za nějž právem získal i prestižní ocenění „rytíř české chuti“.

I když jde o dražší a náročnější řešení, používá pivovar např. chmel z vlastních chmelnic, kde oživil původní české nepřešlechtěné klony, a tradiční humnový slad, který dnes produkuje už jen několik málo sladoven, jenž však díky procesu svého zpracování nabízí unikátní zcela specifickou chuť ve srovnání s průmyslově připravovanými slady. Tyto suroviny a jejich specifické vlastnosti se v plné míře uplatnily i u nového piva.

Šlik je jedenáctistupňový plnosladový světlý ležák zlatavé barvy s vyváženým poměrem řemeslných sladů a tradičních odrůd českého chmele s důrazem na poloraný žatecký červeňák, s využitím vody z hlubin Českého ráje a tradičního řemeslného výrobního postupu, na němž si pivovar (nejen) v tomto případě zvlášť zakládá. Jako prémiové pivo bude určen výhradně pro gastroprovozy.

„Prvotřídní pivo vyžaduje prvotřídní péči a servis, proto budeme nové pivo dodávat jen do restaurací, kde budeme mít jistotu, že jej zvládnou podávat v nejvyšší kvalitě. „Nové pivo vnímáme i jako podporu české gastronomii a věříme, že by tento exkluzivní produkt mohl přitáhnout zákazníky zpět do restaurací a pomoci tak po velmi obtížném roce i jejich provozovatelům,“ uvedl Roman Havlík.



Ušlechtilé sklo pro ušlechtilý nápoj

A nové pivo – stejně jako další z produkce svijanského pivovaru – si budou moci hosté vychutnat i v nových designových půllitrech, které jsou další z letních novinek pivovaru. Silnostěnné půllitry s reliéfním nápisem Svijany, s letopočtem založení pivovaru 1564 na uchu ve tvaru středověké pavézy, se ideálně hodí na ležáky.

„Pivovar Svijany je jedním z nejstarších stále provozovaných pivovarů v českých zemích, a proto jsme si ve výrobních postupech i balení piva vždy velmi zakládali na historické kontinuitě. V tomto případě jsme však vykročili na zcela novou půdu, protože Svijany zatím žádné vlastní pivní sklo neměly,“ uvedl Roman Havlík.

O spolupráci při návrhu půllitru, který by podtrhl řemeslný charakter svijanského piva, a odkázal k několika staletí dlouhé historii pivovaru, požádali svijanští produktového designéra Michala Pražského, který se při navrhování sklenice inspiroval historickým odkazem pivovaru. Jako hlavní symbol vybral motiv krejzlíku – speciálního límce, který byl ikonickou součástí oděvu tehdejší šlechty. Stylizovaný tvar tohoto límce aplikoval na tělo sklenice, kde tvoří výrazný plastický reliéf. Dalším charakteristickým prvkem je ucho se siluetou tradiční svijanské pavézy, díky němuž se půllitr příjemně drží, a reliéf s prolisy ve spodní části, které zdůrazňují barvu piva, takže v něm načepované pivo i skvěle vypadá. A co je neméně podstatné a potěší hlavně personál: manipulace s těmito půllitry je pro výčepní i číšníky pohodlná, jsou stabilní, dobře se myjí a díky tomu, že byly vyrobeny průmyslovou metodou lisováním sodnodraselného skla, vykazují mimořádnou mechanickou odolnost při použití v běžném provozu profesionální gastronomie. Nové půllitry začne pivovar do hospod a restaurací, které zásobuje, dodávat postupně od letošního června. Jako první se jich kromě domácí Pivovarské restaurace dočkají svijanské tankové restaurace v Liberci a Praze.

Historie pivního půllitru v Čechách

Pivní sklenice mají od nepaměti specifický tvar a od doby pozdního baroka je pro ně typické ucho. Ze sklenic o objemu 0,5 l, tedy „půllitrů“, se v českých zemích pije pivo zhruba od druhé poloviny 19. století, kdy byl v tehdejším Rakousku-Uhersku zaveden současný systém měrných jednotek. Do roku 1989 býval typický univerzální silnostěnný půllitr válcového tvaru z čirého skla s uchem a svislým žebrováním, ale v 90. letech opět ožila tradice individuálních pivních sklenic, které jsou pro každý významnější pivovar charakteristické a odlišují se tvarem a celkovým designem. prolisy ve spodní části, které zdůrazňují barvu piva.
 
Publikováno: 24. 6. 2021 | Počet přečtení: 1256