asseco Aimtec murr

Inovativní technologie pomáhají zásobovat LOH v Londýně energií

Dvě nová energetická centra Olympijského úřadu pro zásobování (ODA) dodaná společností GE, která je světovým partnerem Olympijských her, umožňují poskytnout LOH a Paralympijským hrám v Londýně 10 MW efektivní dodávky energie, tepla a chlazení a následně po skončení her budou sloužit  pro kancelářské a obytné zóny ve východním Londýně. 

 

Energetická centra, která jsou základním pilířem plánu zvýšit na letošních londýnských hrách využití alternativní energie, nakládat úsporně s vodou a recyklovat a minimalizovat tak ekologický dopad olympiády, pomohou snížit emise uhlíku o 20 % a současně pokrýt energetické potřeby města při přílivu více než 15 000 olympioniků a milionů návštěvníků. Tři kogenerační jednotky Jenbacher J620, jimiž jsou vybavena, mají výkon 3,3 MW a jsou schopny vyrábět elektřinu odpovídající průměrné spotřebě 24 000 britských domácností. Fungují v kombinovaném provozu pro chlazení, výrobu tepla a elektřiny – tzv. trigeneraci - a snižují tak emise oxidu uhličitého (CO2). Chlazená voda je produkována absorpčními chladiči, které využívají vysoce vyhřátého odpadního tepla této jednotky. Technologie CHP (kombinovaná výroba tepla a elektřiny) jsou efektivnější než oddělené systémy pro elektrickou a tepelnou energii, a tím umožňují snižovat emise z výroby energie. S využitím technologie CHP lze dosáhnout snížení emisí CO2 až o 13 000 t, což odpovídá ročním emisím vyprodukovaných asi 6 500 osobních automobilů na silnicích EU.
První energetické centrum obsahující dva plynové kogenerační moduly J620 v rozvíjející se oblasti Stratford City podpoří nejrůznější aktivity v Olympijském parku i oživení komerčního rozvoje ve východním Londýně. Druhé energetické centrum umístěné v Kings Yard v západní části Olympijského parku využívá jeden kogenerační systém k výrobě tepla pro bazény vodního centra a prostřednictvím vytápěcí sítě Olympijského parku také pro další místa konání, úkolem dalšího zařízení v Kings Yard je vyrábět elektřinu a teplo pro další místa, domácnosti a budovy v této lokalitě. Obě centra disponují kotli na zemní plyn, které produkují další teplo pro zvýšenou spotřebu ve špičce. Centrum v Kings má navíc kotel o výkonu 3 MW, který umožňuje zpracovávat biomasu z dřevní štěpky a bude vyrábět další teplo v průběhu zimy.
Kogenerační projekty v Londýně ilustrují, jak inovativní řešení na výrobu distribuované energie dávají podnikům a obcím příležitost vyrábět si spolehlivou a efektivní energii přímo v místě spotřeby s možností využít řady různých paliv. Portfolio GE v oblasti distribuované energie zahrnuje aeroderivativní plynové turbíny, plynové motory Jenbacher a Waukesha a řešení na využití odpadního tepla energie (v různých provedeních od 100 kW až po 100 MW).
Udržitelné cíle olympijských her podporují i další klíčové technologie GE na úsporu energie a vody. Například tým GE pro digitální energie v britském Leicesteru, zajišťuje zvýšenou hodnotu energetické bezpečnosti díky vybavení a službám pro nepřerušené dodávky energie (UPS), které pomáhají zásobovat energií nejdůležitější systémy. V případě výpadku v síti mohou UPS systémy přepnout na záložní energii z baterií, což by umožnilo LOH pokračovat v provozu, do doby dokud se problémy neodstraní.
GE poskytla také dobíjecí stanice Durastation, které budou nabíjet flotilu elektromobilů přepravujících sportovce a pracovníky mezi jednotlivými lokalitami, a po skončení LOH se stanou součástí veřejné sítě dobíjecích stanic pro elektromobily Source London.

O dalších technologických zajímavostech, a novinkách, které se uplatnily na letošní olympiádě v Londýně, si můžete přečíst také v aktuálním srpnovém vydání časopisu TechMagazín.
 

 
Publikováno: 2. 8. 2012 | Počet přečtení: 1679