rossleor asseco murr

Když se technika potká s kreativitou - Maker Faire

Více než 11 experimentálních projektů Fakulty elektrotechnické ČVUT se představí již tento víkend 11. a 12. září v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha na festivalu novodobých kutilů a vynálezců Maker Faire Prague.

 
Čtvrtý ročník této zajímavé akce se již tradičně koná pod vedením programového ředitele Jiřího Zemánka z katedry řídicí techniky FEL ČVUT a se zapojením talentů z celé fakulty. Těšit se tak můžete na celou plejádu robotů nebo na kreativní elektrotechnické workshopy.



Festivaly Maker Faire tvoří celosvětový fenomén související s tzv. maker movementem, renesancí kutilství a vyrábění, která významně koresponduje s rozvojem robotiky a nových trendů v elektrotechnice. I z toho důvodu se již od roku 2018 česká verze festivalu Maker Faire Prague koná s významnou podporou Fakulty elektrotechnické ČVUT.

O náplň festivalu se stará programový ředitel Jiří Zemánek, vědec a pedagog z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, který se tématu věnuje dlouhodobě a letos po vzoru prestižní univerzity MIT připravuje na FEL ČVUT nový předmět s názvem „Jak vyrobit skoro cokoli“.

Na akci pro celou rodinu a pro všechny věkové kategorie si tento víkend na Výstavišti můžete prohlédnout a vyzkoušet některé z kreativních projektů z Fakulty elektrotechnické.



Jde například o:

- Dvounohý balancující robot SK8O, který zvládá dynamický pohyb možná i skoky do schodů.

- Robot hrající na klavír, který využívá prvky stavebnice Lego Mindstorms.

- Workshop Robosoutěže ČVUT, při němž si ve spolupráci s výrobcem paměťových produktů Kingston Technology mohou děti vyrobit vlastního robota a vyhrát zajímavé ceny.

- Ukázky vývoje real-time operačních systémů pro řídicí jednotky robotů, polohovacích, laboratorních a lékařských systémů.

- Představení elektroformule eForce FEE Prague Formula, jediného českého účastníka globální soutěže Formula Student.

- Teslův transformátor, který pomocí výbojů hraje hudbu, postavený studentem Markem Novotným.

- DIY mix projektů studentky Jekatěriny Jaroslavcevy z oblasti robotiky a AI (např. robotická ruka pro překlad znakové řeči, chytré rukavice nebo pohlednice s rozšířenou realitou).

- Leptací box – expozice studentského týmu Recyklon zaměřená na kreativní způsob leptaní plošných spojů.

- Expozice robotů, elektroniky a magnetismu z katedry měření FEL ČVUT.

- Model chytrého vozu se čtyřmi nezávisle zatáčejícími koly Smart Car Tomi 2.0.

- Workshop wITches, skupiny studentek FEL ČVUT, které pořádají elektrotechnické kroužky a akce pro děti základních škol, nabídne možnost vyrobit si svítící kouzelnickou hůlku.



„Letošní festival Maker Faire Prague opět potvrzuje, že pražská elektrotechnika má ve svých řadách kreativní talenty a že kutění a vyrábění má ve vědě i výuce důležitou roli. Projekty, které na škole vznikají, často mají zábavnou formu, takže si je užijí i malé děti,“ říká Jiří Zemánek.

Sám se navíc chystá se svým týmem předvést na festivalu nový koncept vlastního deformovatelného robota vyrobeného z tzv. digitálního materiálu.

Festival Maker Faire Prague se koná za podpory Magistrátu hl. m Prahy a hlavního partnera Průša Research ve dnech 11. a 12. září 2021 v prostoru Průmyslového paláce Výstaviště Praha. Další informace najdete ZDE.
 
Publikováno: 9. 9. 2021 | Počet přečtení: 1125