Kamery s novým výkonnějším čipem
Společnost Axis představila 8. generaci svého systému na čipu (SoC) navrženého výhradně pro síťové kamery. Procesor ARTPEC-8 vznikl ve vlastní režii Axis a akceleruje řadu pozoruhodných schopností a funkcí.
Obě novinky potvrzují trend tzv. edge computingu, kdy se v rámci sítě neustále zvyšuje výkon koncových zařízení. Zatímco nový procesor ARTPEC-8 se stane základem naprosté většiny produktů síťového videa Axis, díky otevřené platformě ACAP verze 4 můžou následně partneři firmy pro tato zařízení navrhovat pokročilejší aplikace na míru.
Čip v IP kamerách podporuje hluboké učení
„S ARTPEC-8 se Axis vydává na cestu k nové éře vzrušující edge analytiky založené na hlubokém učení,“ říká Johan Paulsson, technologický ředitel Axis. Příkladem této analytiky na bázi umělé inteligence, kterou procesor umožňuje, je vysoce přesná detekce a klasifikace objektů v reálném čase, jež dokáže rozlišovat mezi různými druhy objektů, např. typy vozidel. Videoanalýza přímo v koncovém zařízení přináší významné výhody: Při kompresi nebo přenosu se neztrácejí žádné informace, tudíž jsou výsledky spolehlivější. Umožňuje rychlejší reakce na události a úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Tím se výrazně snižuje riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému.
Kromě analytických funkcí nabídne ARTPEC-8 i vyšší úroveň zobrazování. Podporuje i nadále funkce Axis Lightfinder 2.0 a Forensic WDR pro nejvyšší kvalitu obrazu za obtížných světelných podmínek. Ty jsou základem technologie Axis Scene Intelligence, která je navíc kombinuje s využitím edge analytiky a hlubokého učení. Tím se dosáhne konzistentní úrovně zpracování obrazu a snižuje se počet falešných alarmů. Čip rovněž staví na funkcích kybernetické bezpečnosti představených už v ARTPEC-7, včetně podepsaného firmwaru a zabezpečeného spouštění.