V Liberci bylo otevřeno špičkové výzkumné centrum
Pod názvem “Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace“ zahájila při Technické univerzitě v Liberci (TUL) provoz nová budova špičkového výzkumného střediska, připravovaného od roku 2009 v rámci stejnojmenného čtyřletého projektu, jehož cílem je vybudovat infrastrukturu vysokoškolského ústavu TUL, který bude zejména nabízet a poskytovat výzkumné a vývojové činnosti pro inovační aktivity hospodářské praxe s cílem zvýšit její konkurenceschopnost. Veřejná soutěž na dodavatele stavby vyhlášena 30. dubna 2010, a vítězem se stala firma Metrostav. O dva roky později, TUL budovu převzala a 10. října proběhlo slavností otevření centra, jehož laboratoře jsou zaměřeny na materiály budoucnosti - na nanovlákna, která se už dnes úspěšně využívají v elektrotechnice, při výrobě stavebních materiálů nebo v automobilovém průmyslu a mají slibnou budoucnost také při vývoji účinných zařízení na uchovávání energie i v medicíně a při výrobě léků. Výzkum bude zaměřen nejen na vývoj chytrých textilií s unikátními vlastnostmi, ale i na technologie čištění vody.
V rámci projektu pořídí univerzita cca 70 přístrojů v celkovém finančním objemu 200 mil. Kč. Největší přístrojovou investicí je rastrovací elektronový mikroskop s ultravysokým rozlišením za více než 17 mil. Kč, mezi další unikátní zařízení patří mikroskop AFM, schopný „ohmatat“ a trojrozměrně zobrazit strukturu povrchu na úrovni atomů.
Pracoviště CxI bylo vytvořeno s cílem rozvíjet dva výzkumné programy:
konkurenceschopné strojírenství a materiálový výzkum. V říjnu už pracovalo v prostorách Ústavu pro nanomateriály pokročilé technologie a inovace celkem 176 osob. CxI je zapojen do 3 mezinárodních projektů v rámci programů 7. Rámcového programu EU či EUREKA a je rovněž účastníkem dvou Center kompetence TAČR, (konkrétně jde o Centrum automobilového průmyslu Josefa Božka a Centrum Ekologicky šetrné nanotechnologie a biotechnologie pro čištění vod a půd). Jeho týmy se aktuálně podílejí na řešení 42 českých projektů VaV (MPO TIP, TAČR ALFA, GAČR) a dalších 7 projektů v rámci programu OPVK. CxI realizuje desítky zakázek smluvního výzkumu s firmami po celé ČR (např. ŠkodaAuto, Magna Exteriors&Interiors, Preciosa, Elmarco, Nanoproges, Sklopan Liberec či Aquatest) – jen v loňském roce činil objem tržeb smluvního výzkumu přes 16 mil. Kč.