asseco Aimtec murr

Restart MSV hodnotí jako zdařilý

MSV Brno 2021 je od pátku 13. listopadu historií. Výsledná zpráva uvádí, že expozice 1016 vystavujících firem z 35 zemí si za pět veletržních dnů prohlédlo více než 35 tisíc návštěvníků, a že 62. ročník největší středoevropské strojírenské výstavy ve střední Evropě ukázal, kam se průmysl posunul.

 
Jak konstatují organizátoři i řada účastníků, přestože se MSV 2021 konal v netradičním listopadovém termínu a v menším rozsahu, zachoval si kvalitu a znovu ukázal nejvyspělejší technologie a fenomény ovlivňující průmyslovou praxi – inteligentní robotiku, internet věcí, 3D tisk, firemní datové systémy i řízení pomocí umělé inteligence.

„Ozubená kolečka MSV do sebe tentokrát nezapadala jako obvykle, ale i přes řadu bariér a nepříznivých okolnosti se podařilo připravit největší veletržní strojírenskou akci tohoto roku v regionu střední Evropy a věřím, že příští strojírenský veletrh se již bude konat ve standardních podmínkách a ve standardním rozsahu,“ zhodnotil MSV generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.



Poprvé se na MSV prezentovaly oficiálními expozicemi Japonsko a Indonésie, společné expozice zaštítěné vládou nebo proexportní institucí na MSV 2021 otevřely také Tchaj-wan, Rakousko, Polsko, Francie, Švýcarsko a Slovensko.

Česká národní expozice s mottem Czech Republic: The Country For The Future, sdružující služby státu podnikatelům, která měla svou premiéru na posledním z předchozích ročníků před koronavirovou pandemií v roce 2019, se letos otevřela znovu. Po celou dobu veletrhu tak byli zájemcům z řad firem k dispozici experti ze 14 státních organizací spojených s průmyslem nebo podporou exportu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo obrany, Ministerstvo dopravy, agentury CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Česká exportní banka, Národní rozvojová banka, Technologická agentura ČR, Česká rozvojová agentura, Úřad průmyslového vlastnictví, Agentura pro podnikání a inovace a Strojírenský zkušební ústav.

Digitální továrna 2.0 a odborný doprovodný program

Hlavním tématem letošního MSV byla digitalizace a řešení zaměřená na průmysl budoucnosti. Pro digitální transformaci průmyslu je nezbytná práce s interními i externími daty, a právě na tuto problematiku se zaměřila expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F, kde Zlatý partner projektu, společnost Siemens a další dvě desítky firem zaměřených na digitální technologie předváděly, jak v praxi fungují jednotlivé komponenty digitální továrny.

V rámci odborného doprovodného programu se uskutečnily desítky akcí – konferencí, workshopů, seminářů i panelových diskusí. Velká pozornost se zaměřila na konferenci „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“, která řešila druhou technologickou transformaci české ekonomiky, nebo tradiční Fórum aditivní výroby, na veletrhu proběhl i Sněm Svazu průmyslu a dopravy, kde s podnikateli diskutovali předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády, ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Jak uvedl po návštěvě veletrhu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, firmy se posunuly v digitalizaci, v Průmyslu 4.0 a ve všech oblastech, které SP ČR prosazuje, a pro které zformuloval hlavní priority, jež by se měly stát úkolem nové vlády. Za úspěšný považuje MSV s ohledem na současnou komplikovanou situaci i ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík, který uvedl, že ve srovnání s prestižní světovou výstavu EMO v Miláně, kde se rovněž výrazně snížil počet vystavujících firem, nemá brněnský MSV vůči minulému ročníku relativně horší parametry než EMO. Z podniků sdružených ve Svazu strojírenské technologie se jich letošního ročníku zúčastnily tři čtvrtiny, což SST považuje za důležité, protože firmy tak dávají najevo, že jsou stále na trhu a připravené pokračovat v činnosti.



Souběžně s MSV proběhly také veletrhy Transport a Logistika a veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH se zvýrazněným tématem cirkulární ekonomiky. Veletrh Transport a Logistika ukázal, že také dopravní a logistické firmy se intenzivně připravují na požadavky digitalizovaného průmyslu. V projektu Packaging Live se představila praktickou ukázkou vzorová robotická balicí linka. Mezi vystavovateli bylo i Ministerstvo dopravy Velké Británie, které informovalo české firmy o chystaných změnách v přepravě v souvislosti s brexitem.

Nejlepší exponáty opět soutěžily o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila šest hlavních cen inovativním exponátům plus Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy – tu si převzal profesor Štefan Kassay. Zlatou medaili za inovaci výrobního stroje získala společnost Slovácké strojírny za multifunkční hrotovou brusku BUD 100/7000 MULTI. V kategorii inovace v automatizační technice a Industry 4.0 uspěla společnost Misan s exponátem Okuma Armroid. Ve stejné kategorii získala Zlatou medaili MSV 2021 také firma Stoba & Optisolutions s exponátem Al-Inspector.one. Firma 4dot Mechatronic Systems získala Zlatou medaili za senzor přetvoření 4dot SM, který soutěžil v kategorii inovace komponentů ve strojírenství. V kategorii inovace v transportu a logistice zvítězila firma Beckhoff Automation s exponátem XPlanar. Nejlepší inovací ve zpracovatelské technologii bylo podle poroty zařízení pro desinfekci a úpravu kapalin CaviPlasma, které vystavilo Vysoké učení technické v Brně – Fakulta strojního inženýrství.



Další, v pořadí 63. ročník MSV Brno se uskuteční společně s veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH v termínu 3. až 7. 10. 2022.
 
Publikováno: 20. 11. 2021 | Počet přečtení: 903