asseco Aimtec murr

Národní technické muzeum je opět otevřeno veřejnosti

Ve středu 15. února večer bylo po několikaleté náročné rekonstrukci slavnostně otevřeno Národní technické muzeum v Praze, aby od 16. února mohlo přivítat první návštěvníky Den slavnostního znovuotevření muzea byl stanoven na datum 180. výročí narození významného mecenáše, architekta a stavitele Josefa Hlávky. Poprvé za svoji dosavadní více jak sedmdesátiletou historii je tak budova Národního technického muzea na pražské Letné celá určena jen muzejním účelům. Na více než pěti a půl tisících metrů čtverečních je nyní možné vidět na pět tisíc exponátů, prezentovaných pod mottem „Staletí lidského důvtipu v pěti unikátních expozicích“ 

 

DOPRAVA

Renovovaného uspořádání se dočkala i stěžejní část muzejní expozice, dopravní hala, kde jsou umístěny exponáty, které vyprávějí příběh historie automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké, lodní a železniční dopravy na území České republiky. V expozici lze vidět např. automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem T. G. Masarykem, letoun Kašpar JK z roku 1911 a nově i stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945.

FOTOGRAFICKÝ ATELIÉR

Expozice s názvem Fotografický ateliér je umístěna hned vedle vstupního vestibulu muzea. Dokumentuje vývoj fotografických procesů a fotografie, od jejího vynálezu až po současnost, od historických daugerrotypií až po soudobou digitální technologii. Jednotlivá historická období jsou dokumentována používanými přístroji a originálními fotografiemi. Součástí expozice je i rekonstrukce dobového „skleněného“ ateliéru, určeného k portrétování za denního světla, v jakém si nechávali pořzovat své podobizny naši předkové na počátku 20. století. K vidění jsou zde i skutečné historické unikáty, jako např. je daguerrotypie Královského pláce v Paříži z roku 1840, jejímž autorem je objevitel této techniky J. L. M. Daguerre, a která je i nejcennějším vystaveným exponátem.

TISKAŘSTVÍ

Nová expozice Tiskařství, situovaná v prvním patře muzea, je koncipována jako autentická historická tiskárna. Vystavené stroje ukazují vývoj hlavních tiskařských technologií od vynálezu knihtisku až po současnost. Mezi zajímavé exponáty patří např. knihtiskový ruční lis z pražské Jezuitské tiskárny z přelomu 17. a 18. století nebo kotoučová rotačka MAN z roku 1876, vyrobená pro Místodržitelskou tiskárnu v Praze. Ta je vůbec prvním strojem svého druhu používaným v Čechách a jedním z mála dochovaných v Evropě. Součístí expozice je i prostor pro tvůrčí dílny, kde si zájemci budou moci některé polygrafické postupy vyzkoušet a sami vytvořit různé tiskoviny.

ASTRONOMIE

Mezi návštěvnicky nejatraktivnější se jistě zařadí expozice Astronomie ve druhém patře budovy. Expozice, pojatá jako tajemné potemnělé skleněné bludiště, kde se unikátní exponáty vznášejí v prostoru navozuje atmosféru vesmíru a mapuje dějiny astronomického poznání za uplynulých 6 500 let. Obsahuje řadu astronomických, měřících a navigačních přístrojů z období od 15. do 20. století. Odkazem na vesmír je i pravý meteorit, kterého je rovněž jedním z „dotekových“ exponátů.

ARCHITEKTURA, STAVITELSTVÍ A DESIGN

Nově zpřístupněná expozice, věnovaná architektuře, stavitelství a designu představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích z období let 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní, tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků, skicy, plány a fotografie, charakterizující jednotlivé slohové etapy a přibližující význačné osobnosti české architektury (J. Zítek, J. Kotěra, J. Gočár, Sial). Dobovou atmosféru navozuje secesní či kubisticky laděný prostor nebo možnost vstoupit do pracoven architektů 19. a 20. století. 

Kromě prezentace vlastních expozic Národní technické muzeum spoluprácuje i s dalšími muzejními institucemi zaměřenými na techniku, jako je Technické muzeum v Brně a Vojenský historický ústav Praha. Právě tito dva partneři uspořádali v Národním technickém muzeu při jeho znovuotevření dvě výstavy. Výstava Brno v Praze prezentuje sbírky Technického muzea v Brně i externí památky, o něž Technické muzeum v Brně pečuje již půl století, a je současně pozvánkou k jeho návštěvě.Vojenský historický ústav Praha připravil v suterénním sále muzea specializovanou výstavu Technika 20. století ve sbírkách VHÚ Praha. Tvoří ji více než čtyři desítky exponátů – zbraní a dopravních prostředků, které čeští vojáci používali během posledních 110 let. Některé exponáty budou vystaveny vůbec úplně poprvé. 

Národní technické muzeum bude otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, první čtvrtek v měsíci od 10 do 20 hodin. Cena vstupenky pro dospělé je 170 Kč. Podrobnější informace lze najít i na webu muzea: www.ntm.cz

 
Publikováno: 16. 2. 2011 | Počet přečtení: 2258