Kdo je zodpovědný za úklid sněhu a jak je to s úklidem chodníků?
Každoroční nepříjemnosti způsobené neodklizenou sněhovou nadílkou budí často silné emoce, zejména ve městech a obcích. Kdo ale za úklid sněhu, který může ohrožovat majetek i zdraví lidí, zodpovídá?
Jinak je to ale u chodníku, který vede k domu. Za tento chodník naopak odpovídá jeho vlastník. Což může být také obec, ale často tomu tak není. Nejčastěji to bývá soukromý majitel, firma nebo instituce, SVJ nebo bytové družstvo.
Nejen schody do domu, ale také bezprostřední prostor před vstupem, jsou plně v odpovědnosti majitele objektu. Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při vchodu či východu poprvé do kontaktu. A ten musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky a náledí.
Jak je tomu se sněhem a rampouchy na střechách
Na střechách domů se často nakupí značné množství mokrého sněhu. Pokud následně začne mrznout, mohou vznikat rampouchy. S oblevou pak sníh a led ze střech padají, a to je nebezpečné jak pro chodce, tak i pro podél domů stojící automobily. Největším rizikem pak jsou rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit i desítky kilogramů.
Péče o sněhem zapadané střechy domů a rampouchy trčící z okapů je plně na majiteli nemovitosti. Z toho vyplývá i jeho právní odpovědnost za způsobené škody na majetku i případná zranění. Tento problém za majitele domu tedy určitě neřeší technická správa či technické služby daného města či obce.
„To se děje ale v našich městských podmínkách pouze výjimečně. V případech rozsáhlé kalamity, kdy nejenže hrozí velké nebezpečí, ale je i riskantní jakýkoli neprofesionální zásah. V takovém případě zasahují i hasiči a při opravdu extrémní kalamitě může zasahovat i armáda,“ doplňuje Jan Dzúr.
Řešení pro města, obce a větší subjekty
Na trhu jsou dnes k dostání také profesionální stroje s možností univerzálních nástaveb. Tento typ profesionálních strojů je možné využít v každém roční období. Mohou tak být vybavovány podle potřeb či rozmarů počasí, v zimě pak např. frézou či sypačem.