rossleor asseco murr

Do ITERu dorazil prototyp divertoru

Na staveniště mezinárodního tokamaku ITER ve Francii dorazila v závěru minulého roku klíčová část jednoho z nejdůležitějších systémů tohoto ambiciózního projektu. Prototyp středové části divertoru byl vyroben v reálném měřítku ve výzkumném ústavu NIIEFA.

 
„Jde o nejsložitější součást tokamaku, při jejímž vývoji museli ruští vědci použít velmi přesné výpočty a originální technická řešení. Kromě požadavků na spolehlivost a bezpečnost bylo důležité zajištění rovněž velké rozměrové přesnosti kvůli tomu, jak extrémní budou provozní podmínky divertoru,“ uvedl Igor Rodin náměstek generálního ředitele ústavu NIIEFA (součást Rosatomu, která koordinuje výzkum, výrobu a dodávky za ruskou stranu, zahrnující celkem 25 složitých systémů s vysokou technologickou náročností jako např. supravodivé cívky hlavních magnetů).

Divertor se nachází ve spodní části vakuové nádoby tokamaku a jeho účelem je odvod výkonu reaktoru a udržování čistoty plazmatu. Pokud se kvůli působení plazmatu uvolní nějaké částice z primární stěny, tak budou díky divertoru odebrány už z okraje plazmatu a nedostanou se do jeho jádra, které by ochladily. Zařízení se skládá z těla bloku, na které se montují vnější součásti (japonské výroby), vnitřní součásti (evropské výroby) a centrální část (ruské výroby).

Doručená středová část divertoru bude namontována do bloku divertoru a projde sérií zkoušek. Po potvrzení požadovaných parametrů by mělo následovat v průběhu letošního roku zahájení sériové výroby tohoto dílu, během níž vyrobí ústav NIIEFA do roku 2027, kdy budou dodávky dokončeny, celkem 54 středových částí divertoru a čtyři náhradní.



Do projektu mezinárodního zařízení, které má jako první získat z termojaderné fúze více energie, než se do ní vloží, se zapojuje Čína, EU, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA, a s ohledem na počet zapojených zemí a investiční náklady, jde o jeden z největších příkladů globálního partnerství v oblasti jaderné energetiky. Cílem je ukázat v praxi možnosti řízené termojaderné fúze, která představuje velmi čistý a bezpečný zdroj pro budoucnost lidstva.

Foto: AtomInfo
 
Publikováno: 10. 1. 2022 | Počet přečtení: 629