asseco Aimtec murr

Engel získal ocenění za inovativní aplikaci pro BMW

BMW Group spustila ve svém výrobním závodě v Landshutu novou výrobní jednotku Engel, kde vznikají v čistém prostředí unikátní masky ve tvaru ledviny pro elektrické modely BMW iX.

 
Tento průkopnický projekt, který razí cestu pro zcela novou oblast, získal ocenění Mezinárodní společnosti pro technologii plastů (SPE Central Europe) SPE Grand Award 2021 za inovace.

Čelní maska ve tvaru ledviny, typický designový prvek všech modelů BMW, má po elektrifikaci hnacích ústrojí novou roli. Plochu využije pro senzory a chrání kameru a několik čidel pro asistované a v budoucnu i autonomní řízení. Nová funkce znamená, že jak design, tak výrobní proces masky se zásadně změnil. Citlivá elektronika je dobře chráněna pod polyuretanovým povrchem odolným proti poškrábání, vysoký stupeň lesku a hloubkový efekt, kterého dosáhne i tenká vrstva polyuretanu, působí velmi elegantním dojmem.

V integrovaném procesu je vyhřívaná funkční fólie zpětně tvarována polykarbonátem a potažena polyuretanem. Jde o kombinaci procesů, které společnost Engel také nabízí pod názvem clearmelt, a umožňuje zpracování tří materiálů v jednom kroku.

„Vzhledem k tomu, že technologie již byla použita pro interiéry vozidel, představují odznaky ve tvaru ledvin pro nové elektrické modely BMW další krok. Je to poprvé, kdy byla nasazena v sériové výrobě funkčních komponent v exteriéru, kde jsou vystaveny zvláště vysokému namáhání. Od začátku jsme věděli, že tato kombinace procesů umožní automobilovým designérům uvažovat zcela novým způsobem,“ říká Michael Fischer, ředitel Business Development Technologies ve společnosti Engel Austria.

Engel je systémovým dodavatelem tohoto náročného projektu se zodpovědností za kompletní výrobní buňku, která z hlediska integrace procesů a automatizace musí splňovat obzvláště vysoké požadavky. Partnerskými společnostmi pro výrobní buňku pro nové „ledvinkové“ masky BMW jsou německé firmy Hennecke ze St. Augustin pro zpracování polyuretanu a Petek Reinraumtechnik z Radolfzellu pro technologii čistých prostor.

Výrobní buňka integruje vstřikovací lis Engel duo combi M s horizontálním otočným stolem, dva velké kloubové roboty pro manipulaci s fóliemi a lisovanými díly, systém čištění fólií, inline stanici kontroly kvality a periferní jednotky včetně polyuretanové technologie. Upínací jednotka vstřikovacího stroje a pracovní plochy robota jsou zapouzdřeny v délce šesti metrů a výšce více než čtyři metry, aby bylo dosaženo čistého prostoru třídy ISO 7. Zvláštností je, že nad vstřikovacím lisem má čistý prostor posuvný strop, který lze otevřít pro výměnu formy a další práce v oblasti formy. Všechny pracovní kroky v čistém prostoru jsou automatizované. Roboty také vybalují funkční fólie a balí díly.

Šedá místnost ISO třídy 8 sousedí s čistým prostorem výrobní buňky. To je pracovní prostor pro výrobní zaměstnance, kteří vzduchotěsné krabice s funkčními fóliemi přenášejí do výrobního systému v čistém prostoru a zabalené výlisky do intralogistiky pro následné zpracování.



Projekt si může připsat i další prvenství: Engel virtuálně vizualizoval celou výrobní jednotku již ve fázi RFQ. „Ve 3D simulaci jsme byli schopni provést našeho zákazníka všemi oblastmi výrobních buněk, vidět, jak roboti interagují, a posoudit ergonomické aspekty ještě předtím, než stavba buňky vůbec začala. Toto je budoucnost. Virtuální realita znamená, že můžeme zákazníkům poskytnout ještě lepší jistotu investic,“ řekl Walter Aumayr, viceprezident pro automatizaci a periferní zařízení.
 
Publikováno: 12. 1. 2022 | Počet přečtení: 669