rossleor asseco murr

Tatra překročila plán

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks za rok 2021 dokázala prodat více vozů, než plánovala. Zákazníkům dodala celkem 1277 automobilů a získala i zásadní armádní zakázky v zemích NATO, oslavila 10 let trvání produkce modelové řady Tatra Phoenix a zahájila vývoj vozu s vodíkovým pohonem.

 
V roce 2020 Tatra navzdory pandemické situaci nezastavila výrobu, a i díky tomu splnila svůj plán a prodala 1186 vozidel. Na rok 2021 plánovala prodej 1220 kusů vozů, tento počet se jí nakonec podařilo navýšit, když dodala 1277 automobilů. Z tohoto počtu přibližně 40 % putovalo na trhy v Česku a na Slovensku, zbytek byl určen na export. Zhruba 40 % odebrali zákazníci v civilní sféře, 10 % bylo určeno pro záchranné složky a polovinu své loňské produkce dodala automobilka v rámci armádních zakázek.

Pro AČR i zahraniční složky

Právě zakázka na vozidla pro belgickou armádu, v jejímž rámci Tatra Trucks ve spolupráci s partnerskou automobilkou DAF Trucks do Belgie dodá 879 logistických nákladních vozidel řady CF na tatrováckých platformách 4 x 4 a 8 x 8, představuje vůbec největší armádní projekt pro firmu za poslední léta. Na projektu bude spolupracovat i další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle, který pro vozidla bude vyrábět pancéřované kabiny. Loni automobilka zaznamenala i další velký obchodní úspěch v rámci NATO, když německý Bundeswehr objednal 76 nových hasičských vozidel na podvozku Tatra Force, která vzniknou ve spolupráci s partnerskou firmou Rosenbauer.



Tatra v loňském roce rozvíjela své aktivity i na zahraničních projektech. Na Slovensku v Trenčíně vznikla nová dceřiná společnost Tatra Defence Slovakia, která bude mít na starosti výrobu podvozků, kabin a některých typů nástaveb určená pro slovenské ozbrojené síly. Loni se také rozjela sériová výroba vojenských provedení automobilů Tatra v novém průmyslovém komplexu v Saúdské Arábii, kam Tatra Trucks přispěla přenosem technologií a výroby, poradenskými službami při výstavbě podniku a také pomáhala s výstavbou výrobní linky i nastavením managementu výroby.

Loni také firma dokončila dodávku tří desítek vozidel s hákovými nakladači pro českou armádu a pracuje na programu nových kolových samohybných houfnic a systémů protivzdušné obrany, pro něž má dodat podvozky. Vyrobila i první vozidla pro AČR objednané nové mobilní 3D radary MADR, speciální vozidla komunikačního rušení STARKOM nebo podvozky pro obrněná vozidla TITUS.

Na veletrhu IDET zástupci Tatry podepsali se státním podnikem VOP CZ smlouvu na dodávky dalších podvozků pro cisternová vozidla rovněž určená pro AČR. V minulém roce byly také zahájeny dodávky prvních desítek kusů vozů Tatra Force pro ozbrojené síly Ukrajiny.



Loňský rok odstartoval také vývoj prototypu vozu Tatra s vodíkovým pohonem, na kterém kopřivnická automobilka spolupracuje s několika českými výzkumnými organizacemi a vysokoškolskými pracovišti v čele s Ústavem jaderného výzkumu Řež.

Pokračoval i velmi úspěšný projekt Tatra do škol, který napomáhá technickému vzdělání na středních technických školách ve všech krajích ČR. Tento projekt se rozšiřuje i na Slovensko, jako první se zapojí školy z Trenčínského kraje.
 
Publikováno: 13. 1. 2022 | Počet přečtení: 659