Biotechnologie vyvinutá v ČR řeší problém s odpadním fritovacím olejem
Založením pobočky v Číně přináší česká firma Nafigate, která se zabývá vývojem a zaváděním nanovlákenných technologií, na tamní trh revoluční biotechnologii, která umožňuje přeměnit odpadní fritovací olej na polymer, vstupní surovinu pro výrobu bio plastových výrobků.
Revoluční biotechnologii vyvinuli výzkumníky z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně. Přeměnou odpadního fritovacího oleje na polymer se získá vstupní surovina pro výrobu např. plastových obalů pro skladování čerstvých potravin, kelímky a další, které tolik nezatěžují životní prostředí.
„Biotechnologie před sebou mají velkou budoucnost. Tato je výjimečná využíváním odpadní suroviny, které je nadbytek a její skladování a likvidace se staly velkým problémem. My z této odpadní suroviny umíme vyrobit velmi užitečný produkt – bio plast, který je šetrný k životnímu prostředí,“ uvádí Ladislav Mareš, předseda představenstva Nafigate Corporation. V Číně se pohybuje současná spotřeba syntetických plastů na výrazně nižší úrovni než v EU nebo USA, ale předpokládá se vysoký nárůst spotřeby plastů a s tím vznik problémů s jejich likvidací nebo recyklací. V případě bio plastů je toto řešení mnohem snazší, protože se během několika měsíců samovolně rozpadnou.
„Víme, že čínská vláda podporuje vývoj a zavádění inovativních produktů a technologií, proto jsme se rozhodli založit pobočku přímo v Číně a propojit tamní vývoj v oblasti nanovláken se světovou elitou. V našich aktivitách zúročujeme všechny zkušenosti z úspěšné komercionalizace technologie Nanospider,“ uvádí Ladislav Mareš. Kromě biotechnologie přináší Nafigate Corporation na čínský trh projekty zaměřené na vývoj nové energeticky úsporné generace nanovlákenných