asseco Aimtec murr

Automatica se v červnu opět vrací na scénu

Po covidové pauze vynucené protiepidemickými restrikcemi bude letos areál mnichovského výstaviště od 21. do 24 června opět hostit mezinárodní veletrh automatica, přední světovou přehlídku chytré automatizace a robotiky (foto: Munchen Messe).

 
Veletrh nabídne přehled o globálním vývoji, tématech, inovacích a řešeních v oboru a poskytne tak potřebnou orientaci v době, kterou charakterizuje vysoké tempo dynamických změn. Podle organizátorů se veletrh změní od svého posledního ročníku více než kdy jindy ve své historii. Zatímco velká část světa se v důsledku koronavirové pandemie prakticky zastavila, digitalizace a Průmysl 4.0 nabraly naopak na obrátkách a význam automatizace a robotiky rychle vzrostl s ohledem na prudce rostoucí poptávku ze široké škály výrobních sektorů – zejména kvůli snaze vypořádat se s pandemií. Zároveň se jako hlavní globální problém naší doby etablovala změna klimatu, což zvýšilo poptávku po „zelených“ technologiích a systémech, které umožňují energeticky účinnou a uhlíkově neutrální výrobu, kde hrají klíčovou roli na cestě k udržitelnosti a klimatické neutralitě také automatizace a robotika.

Digitalizace by měla do roku 2030 vytvořit 5.7 milionu nových pracovních míst a jako přední světový veletrh pro automatizovanou inteligentní výrobu nabídne automatica 2022 detailní odpovědi a řešení na problematiku, jako jsou robotika, montážní a manipulační technologie, strojové vidění a digitální řešení pro chytrou továrnu. S těmito sektory pokrývá celý hodnotový řetězec od komponentů po systémy, od služeb po aplikace – napříč všemi výrobními sektory a v souladu s naší vizí autonomní výroby.

K hlavním trendům, které jsou i stěžejními tématy veletrhu, patří digitální transformace, umělá inteligence, vztah člověk a stroj a udržitelná výroba. Organizátoři charakterizují veletrh jako futuristickou laboratoř, kde špičkoví kompetentní specialisté rozvíjejí výrobu budoucnosti, která má vést vystavovatele i návštěvníky od automatizované k autonomní výrobě: Továrna budoucnosti se ovládá sama – a lidé navrhnou tyto procesy.



Poslední ročník veletrhu automatica v klasické podobě, který proběhl v roce 2018, zaznamenal účast více než 45 500 návštěvníků především z řad odborné veřejnosti, z nichž 38 % dorazilo do Mnichova ze zahraničí. Měli příležitost seznámit se na 66 000 m² výstavní plochy s nabídkou téměř devíti stovek (890) vystavovatelů, z nichž zhruba třetinu (31 %) představovaly zahraniční firmy.

I ve své aktuální podobě sdružuje automatica jako přední světový veletrh chytré automatizace a robotiky všechny klíčové technologie a díky tomu se mnichovské výstaviště stalo unikátním mezinárodním technologickým centrem a místem setkání pro konstruktivní a vizionářskou meziodvětvovou výměnu mezi představiteli průmyslu, výzkumné a akademické sféry i politiky.

Svou virtuální premiéru v červnu 2021 oslavil loni nový high-tech summit munich. Tento celosvětově unikátní projekt, v němž spojily své síly automatica, Messe

München a Mnichovská škola robotiky a strojové inteligence (MSRM) na Technické univerzitě v Mnichově (TUM), který cíleným způsobem spojuje vědu a výzkum s politiky a průmyslem. Odráží nejen globální stav výzkumu v oblasti robotiky a AI, ale také debatuje o etických otázkách souvisejících s interakcí lidské a umělé inteligence.



S další loňskou novinkou – obchodní a dialogovou platformou automatica sprint, předcházející výstavě automatica 2022 – získala automatizační komunita v červnu 2021 digitální průmyslové fórum s neomezeným dosahem. S virtuálními vystavovatelskými místnostmi a také přibližně stovkou prezentací, živými ukázkami, panelovými diskuzemi a úspěšnou premiérou munich_i, nabídla spoustu impulsů, inspirací a především dlouho očekávanou příležitost pro výměnu a obchod. Nový formát tak vytvořil precedens, jak pomocí osvědčené digitální nabídky umožnit účast nových mezinárodních cílových skupin, které na veletrhu nemohou být osobně.
 
Publikováno: 17. 2. 2022 | Počet přečtení: 705