asseco Aimtec murr

V Plzni se testovala odolnost kritické infrastruktury

Axis Communications uspořádala ve spolupráci s Asociací kritické infrastruktury ČR (AKI) a technologickými partnery Securitas ČR, ZLD a Jalud Embedded simulaci fyzického útoku na objekt kritické infrastruktury.

 
Akce, která proběhla v testovacím prostoru plzeňského Smart City Polygonu, demonstrovala situaci od prostého vniknutí či útoku vandala až po sabotáž nebo napadení ozbrojenou skupinou.

Česká republika nečelila dosud od svého vzniku tolika závažným hrozbám najednou napříč všemi kritickými odvětvími, která jsou nezbytná pro zachování základních funkcí státu. Průzkum mezi nejvýznamnějšími provozovateli kritické infrastruktury ČR potvrdil růst četnosti a intenzity kybernetických útoků, obavy o stabilitu dodávek energií, narušení dodavatelských řetězců a úsilí chránit klíčová zařízení proti fyzickým útokům. Ukázal také rostoucí obavy zejména ze souběhu několika významných hrozeb, resp. z jejich společného působení ve stejný okamžik, což může vést ke kritickému řetězení dopadů vedoucí k zásadní destabilizaci a omezení funkčnosti různých systémů a ekonomické, dopravní, či energetické infrastruktury apod. A jak dokumentují události posledních dvou let, souběh normálně vysoce nepravděpodobných hrozeb v jeden okamžik není nic nereálného.

Prvořadou událostí s masivním dopadem do globální ekonomiky byla pandemie covid-19, která odhalila nejen naprostou nepřipravenost státu, ale hlavně zásadní nedostatky v platné krizové legislativě. Krizi nezávisle prohloubil rozvrat logistických řetězců, ať už v důsledku protipandemických omezení (zejm. uzavření čínských přístavů) či zablokování Suezského průplavu lodí Ever Given. Konflikt na Ukrajině pak hrozí způsobit rozsáhlý celoevropský nedostatek surovin, který může vést k problémům v zásobování energiemi a pohonnými hmotami. Toto riziko dále umocňují hrozby nahodilého či cíleného poškození evropských rozvodných sítí, ať už v souvislosti s bojovými operacemi na Ukrajině nebo s kybernetickými útoky, teroristickými útoky či sabotážemi přímo na území EU, jenž mohou v krajním případě způsobit výpadky v distribuci elektrické energie (blackouty).

Zvlášť závažné následky mají kybernetické incidenty, jejichž počet i závažnost neustále roste. Ukázkou, jak závažné dopady mohou mít na provozní systémy, je např. loňský útok na distribuční sítě pohonných hmot Colonial Pipeline, který doslova paralyzoval východní pobřeží USA.



V ČR to byl např. rozsáhlý kybernetický útok proti systémům Ředitelství silnic a dálnic, jehož činnost je ochromena již několik týdnů. Asociace kritické infrastruktury ČR proto usiluje o urychlené přijetí zákona o ochraně kritické infrastruktury, hlubší spolupráci mezi státními orgány a provozovateli kritické infrastruktury, průběžnou koordinaci aktivit směřujících k řízení rizik a snižování bezpečnostních hrozeb, a v neposlední řadě i zavádění principů řízení kontinuity činností (Business Continuity Management - BCM).
 
Publikováno: 27. 6. 2022 | Počet přečtení: 778