Díky inovaci a investicím je ENGEL připraven k překonání výzev
Společnost ENGEL velmi úspěšně zakončila obchodní rok 2021/22 růstem o 36 % v porovnání s předchozím rokem. Skupina, která má po celém světě cca 7000 zaměstnanců, dosáhla obratu 1,5 miliardy eur a skoro se tak dostala na úroveň roku 2018/19, který byl doposud nejlepším obchodním rokem v historii firmy.
„To, že jsme tak dobře překonali automobilovou krizi i pandemii, svědčí o tom, jak odolný je náš podnik. I v těžkých dobách jsme pro naše zákazníky spolehlivým a stabilním partnerem,“ říká Dr. Stefan Engleder, CEO, skupina ENGEL.
Přitom se od roku 2018 zásadně změnily rámcové podmínky. „Krize zůstanou součástí našeho všedního dne. Na to se připravujeme a díky těmto výzvám se neustále vyvíjíme,“ doplňuje Stefan Engleder. Aktuálně je největší výzvou politický vývoj v Evropě, narušení dodavatelských řetězců a také masivně rostoucí ceny energií a materiálů. Trhy jsou přehřáté a nákladové nůžky se neustále rozvírají. Tento efekt je posílen rostoucí inflací a její dopad na ceny je tak nevyhnutelný.
Působení proti důsledkům krize dodavatelských řetězců
Z důvodu lockdownu v Číně stále ještě čekají před přístavem v Šanghaji stovky lodí na nakládku a vykládku, což má následky pro dodavatelskou situaci v Evropě i USA. Společnost ENGEL intenzivně pracuje na tom, aby byly důsledky krize dodavatelských řetězců pro zákazníky co nejmenší.
Úspora energií a zdrojů je u ENGEL centrálním bodem neustálé optimalizace procesů a současně je také hlavním atributem produktů. Zákazníci profitují z rozsáhlých zkušeností, kterých společnost ENGEL dosáhla během posledních let působením v této oblasti. Své vstřikovací stroje začala dimenzovat na nejnižší spotřeby energie v oblasti hydraulické, hybridní a také plně elektrické techniky pohonu.
Evropa: vyšší ziskovost díky energetické účinnosti a výkonnosti
Skupina ENGEL dosáhla v obchodním roce 2021/22 50 % obratu v Evropě, 27 % v Americe a 21 % v Asii. Tím se také rozložení obratu opět navrátilo do stavu před automobilovou krizí a pandemií koronaviru. Evropský podíl v uplynulém roce poklesl na historicky nejnižší hodnotu 45 %. Největším jednotlivým trhem zůstává nadále Německo, které je urychlováno technologiemi.
Obzvláště úspěšný rok 2021/22 zaznamenala západní Evropa. Příjem objednávek výrazně předčil očekávání. Nebylo možné očekávat, že se tento region tak rychle vzpamatuje z vlivů krize. Především v oblasti technického lisování získala společnost ENGEL v západní Evropě mnoho nových zákazníků. Velký potenciál má především Itálie a Francie.
Situace ve východní Evropě byla celkově dobrá, i když se automobilový průmysl ještě nedostal zpět na úroveň před krizí. Nové projekty se týkají především modernizace strojů s cílem dosažení vyšší ziskovosti použitím energeticky účinnějších a výkonnějších strojů.
Asie: automobily jsou opět motorem růstu
Ve východní Asii a především v Číně je nejsilnějším motorem růstu automobilový průmysl. Je to dáno výrobou elektrických vozidel s novými firmami na trhu. Také stávající zákazníci se podílí na úspěchu automotive v Asii, např. rozšířením výrobních kapacit. Současně je však perspektiva narušena politikou nulového covidu čínské vlády. Hodně dodavatelských řetězců je přerušených a mnoho podniků muselo z důvodu lockdownu snížit svou kapacitu.
Investoři hledající nové investice se tak zaměřili na tento region jako alternativu Číny. Již v obchodním roce 2021/22 zaznamenal ENGEL v jižní Asii výrazný růst, především v oblasti automobilů.
Střední východ a Afrika: zaměřeno na udržitelnost
V regionu METAI, který zahrnuje Střední východ, Turecko, Afriku a Indii, automobilový průmysl v polovině roku 2021 opět naskočil. Tento region však za velmi dobrý vývoj vděčí odvětví technického lisování, kde ENGEL v oblasti Středního východu v posledním obchodním roce získala několik velkých projektů. Mezi nejsilnější motory růstu patří řešení k získání větší udržitelnosti.
Velmi pozitivní vývoj ENGEL zaznamenal v severní Africe, kde založil novou pobočku Maghreb Sarl ve městě Tanger v Maroku. Maroko v posledních deseti letech vybudovalo významný zpracovatelský průmysl. Na tomto vývoji se od začátku velmi úspěšně podílela společnost ENGEL. Založení pobočky Maghreb je důležitým krokem k dalšímu posílení blízkosti k zákazníkům v severní Africe.
Amerika: odvětví obalové techniky má nejlepší vyhlídky
Také v Severní Americe je nejsilnějším motorem růstu technické lisování. ENGEL profituje v tomto odvětví z trvajícího trendu reshoringu, který stejně tak pohání růst v oblasti zdravotnictví. Velmi dobrý vývoj byl zaznamenán v tomto regionu v odvětví obalové techniky. Sílí poptávka po plně elektrických řešeních úspory energie pro vysoce výkonnou produkci uzávěrů a tenkostěnných nádob a také zařízení pro technologii koinjekce s recyklátem pro výrobu kbelíků.
Svým programem Fast Track reagovala společnost ENGEL na obzvláště velkou poptávku po rychle dostupných strojích v Severní Americe a získala tak mnoho nových projektů.
V zemích Latinské Ameriky se velmi dobře vyvíjí odvětví automobilové techniky, zdravotnictví a technického lisování s důrazem na logistiku a s výjimkou Brazílie, kde jsou vyhlídky spíše horší, můžeme očekávat další růst. V Latinské Americe roste především lokální poptávka. Přitom je zřejmý trend zvyšování udržitelnosti v rostoucím množství použití recyklátu. Nejsilnější poptávku zaznamenal ENGEL v tomto regionu v Mexiku, Kolumbii a Ekvádoru.
Jednotlivé obory: žádané jsou inovativní technologie
Poptávka v oblasti technického vstřikování roste ve všech regionech. V obchodním roce 2021/22 zaznamenala tato oblast, která zahrnuje např. odvětví domácích potřeb, stavebnictví, logistiky, hraček, sportu a volného času, nejvyšší počet došlých objednávek v celé existenci. Cílem je snížení CO2 stopy. V souladu s tím roste poptávka po energeticky úsporných servohydraulických a plně elektrických vstřikovacích strojích. Kromě toho je na vzestupu zpracování recyklátu právě v oblasti technického vstřikování.
Motorem inovací a růstu v odvětví automobilového průmyslu je elektromobilita a autonomní řízení. „Oba tyto vývoje znamenají použití polymerů a zčásti vyžadují zcela nové technologie,“ dodává Stefan Engleder. Kromě toho je zřejmé neustále rostoucí použití recyklovaných materiálů. Digitální řešení ENGEL umožňují automatické vyrovnání kolísání v surovinách v probíhajícím procesu. Díky tomu je možné použití recyklátů také při vysoce kvalitním použití.
Obzvláště silně technologicky poháněný je elektronický průmysl, který zahrnuje např. spotřební elektroniku a telekomunikaci. V tomto odvětví ENGEL častěji dodává velmi přesné vstřikovací stroje pro velmi náročné produkty, často v rozsahu mikrovstřikování. Příkladem jsou kvalitní systémy čoček pro kamery smartphonů. Velký potenciál se nabízí v oblasti nositelných zařízení, senzorických výrobků pro oblast sportu, volný čas a zdraví.
Zákazníci těží ze síly skupiny ENGEL
Úspěchy v obchodním roce 2021/22 a přetrvávající vysoká poptávka však neznamenají, že vyhlídky nejsou nejisté. Také na tuto skutečnost Stefan Engleder důrazně upozorňuje. „Aktuální rámcové podmínky jsou pro celý průmysl vstřikování plastů velkou výzvou. Seriózní prognóza dalšího vývoje obchodu není možná.“ Máme zde např. rizikový faktor – válku na Ukrajině, která ovlivňuje již tak narušené dodavatelské řetězce a také faktor ceny energií a surovin.
Pro společnost ENGEL jsou také do budoucna důležité strategické investice a intenzivní výzkum a vývoj, a pro své zákazníky je tak z dlouhodobého hlediska stabilním a spolehlivým partnerem. Společnost ENGEL je od svého založení v roce 1945 rodinnou firmou a je nezávislá na externích investorech.