asseco Aimtec murr

VUT se přidává k Asociaci výzkumných univerzit

Asociace výzkumných univerzit, založená před třemi roky, se od 1. července rozšířila o dalšího člena. K pětici zakládajících českých univerzit se nyní přidala šestá: Vysoké učení technické (VUT) v Brně.

 
Sdružení nyní tvoří Univerzita Karlova (UK), Masarykova univerzita (MU) v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL), ČVUT v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) v Praze a nejnovější člen VUT v Brně.

Jak uvedl rektor VUT Ladislav Janíček, VUT s členskými univerzitami už úzce spolupracuje na různých výzkumných projektech a účast v asociaci by měla tuto spolupráci ještě posílit.

„Pozvání VUT do Asociace výzkumných univerzit je přirozeným krokem dokonání partnerského propojení předních českých univerzit, na kterých studují v součtu téměř tři čtvrtiny vysokoškolských studentů a které společně generují více než tři čtvrtiny excelentního vědeckého výkonu na vysokých školách v ČR. Propojením výzkumného potenciálu v rámci asociace se vytváří příležitost pro spolupráci špičkových výzkumných týmů na sdružených univerzitách, zvyšuje se mezinárodní konkurenceschopnost ve společném získávání prestižních výzkumných grantů a zviditelňuje se český vysokoškolský sektor v evropském i mezinárodním měřítku,“ okomentoval Ladislav Janíček připojení brněnské technické univerzity k Asociaci.

V nově vzniklé šestici členských univerzit jsou tak nyní vyváženě zastoupeny všechny aspekty univerzitního vzdělávání a výzkumu pokrývané třemi univerzitami se širším spektrem a třemi technickými univerzitami,

Zástupci všech šesti členských škol podepsali v pražském Karolinu aktualizovanou a upravenou Chartu Asociace výzkumných univerzit ČR, kde se mj. uvádí, že členské univerzity jsou podle ní odhodlány „prosazovat excelentní tvůrčí a vzdělávací činnost s bohatou mezinárodní spoluprací, zapojovat se do mezinárodních univerzitních konsorcií podporujících přenášení dobré praxe ve výuce a výzkumu či obsazovat místa akademických pracovníků otevřenými, zpravidla mezinárodními výběrovými řízeními“.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který nyní zastává i funkci předsedy asociace, uvedl, že změny se týkají témat, na které se chce uskupení nově více zaměřit: hodnocení výzkumu, přenosu znalostí a technologií do praxe či rozvoj a zkvalitňování doktorského studia, a rovněž na podporu státní správy při přípravě politik.

Zdůraznil, že špičkové univerzity jsou nezbytným předpokladem ekonomické prosperity a kulturního bohatství státu i národa, jsou součástí českého i evropského vysokoškolského a výzkumného prostoru a přispívají ke konkurenceschopnosti nejen ČR, ale celé Evropy. Uvedl také, že je potřebné, aby české vysoké školy, které mají tradici, lidské i finanční kapacity, dostatečný výzkumný potenciál a zejména ambici konkurovat těm nejlepším světovým univerzitám, koordinovaly své kroky a „společně postupovaly na své misi k mezinárodní excelenci ve výzkumu a vzdělávání“.



Univerzity sdružené v asociaci proto chtějí spolupracovat na organizačních, legislativních i rozpočtových opatřeních, díky nimž se mohou v následujících letech dostat mezi nejlepší evropské, ale i světové vysoké školy. V posledním prestižním celosvětovém žebříčku univerzit QS Ranking jsou navíc v první čtyřstovce hned tři členové asociace: UK, jakožto nejlépe hodnocená tuzemská univerzita (288. místo), VŠCHT (358.) a ČVUT (378.).
 
Publikováno: 12. 7. 2022 | Počet přečtení: 889