rossleor asseco murr

Nerecyklovatelné části autovraků nemusí do spaloven

Autovraky a jejich ekologická likvidace představuje další výzvu pro odpadové hospodářství. Jejich součástí jsou i škodlivé materiály zatěžující životní prostředí. Firma Millenium Technologies představuje inovativní řešení podporující oběhové hospodářství.

 
Firma se zaměřuje na vývoj technologie pro plazmové zplyňování a vitrifikaci vstupních surovin s různým podílem energie a anorganické části, navrhuje využití technologie umožňujícím zpracovat jakýkoliv druh odpadu, využít jeho energetickou hodnotu a přeměnit ho na čistou energii pro zpracování problematických dílů autovraků.

Provozuje vědecko-technický park v Dubé, kde ve spolupráci s odborníky z vědeckých pracovišť a vysokých škol probíhá výzkum a testování technologie. Jde např. o efektivní, environmentálně šetrné a zcela bezpečné zpracování odpadních látek různého stupně nebezpečnosti, jejichž produktem je syntézní plyn a sklovitá struska, přičemž oba produkty jsou druhotně použitelné jako energetický zdroj, resp. stavební materiál.



Díky své variabilitě si technologie plazmového zplyňování poradí např. i s náročně zpracovatelnými nekovovými částmi autovraků. Ty jsou složeny zejména z plastových, gumových, molitanových a jiných nekovových částic, které jsou obtížně likvidovatelné.

Provozovatelé autovrakovišť tyto nerecyklovatelné součásti obvykle pracně separují a následně platí za jejich likvidaci ve spalovnách. Plazmové zplyňování dokáže tento materiál efektivně zpracovat a přetvořit na syntézní plyn, který lze dále energeticky využít např. na výrobu elektřiny a tepla s následným využitím přímo v provozu vrakoviště (vytápění, sušení, pohon drtiče autovraků apod.).



Firma pomocí plazmového zplynování dokáže využít energii jakéhokoliv odpadu. Vstupní surovina je uvnitř reaktoru vystavena teplotě 1100 až 1400 °C a přímému kontaktu s výronem plazmatu o teplotě 3000 až 5000 °C, čímž dochází k rozkladu organických sloučenin a vzniká syntézní plyn a sklovitá struska. Syntézní plyn má stabilní složení, kde se vždy jedná o směs CO, H2, CO2 a N2. Je v zásadě velmi podobný svítiplynu, který byl dříve užíván místo zemního plynu. Vitrifikovanou strusku je možné využít ve stavebnictví či při budování silniční infrastruktury.
 
Publikováno: 21. 7. 2022 | Počet přečtení: 767