Služby CESNET jsou dostupné i na Špicberkách
Konektivita a související služby optické infrastruktury, kterou provozuje sdružení vysokých škol a AV ČR CESNET, jsou k dispozici i na neobvyklých místech. Využívají je i výzkumníci na nejseverněji položeném českém výzkumném pracovišti na norském souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu.
„Požadovali jsme stabilní a zabezpečené připojení k vědecké infrastruktuře. CESNET nám zajistil datovou konektivitu přes síť GEANT. Zároveň nám zajišťuje přístupový bod postavený na českém routeru Turris Omnia. Tím je stanice připojena do mezinárodní roamingové sítě eduroam, což je služba umožňující organizacím i jednotlivcům pomocí jednoduchého systému ověřování uživatelů připojení po celém světě. Čeští i zahraniční akademici i studenti působící na stanici se tak snadno a bezpečně připojí k internetu a mohou komunikovat a předávat si data s výzkumnými týmy po celém světě,“ uvádí Jan Pechar, vedoucí České arktické výzkumné stanice Jihočeské univerzity.
První část realizace, fyzické připojení stanice na mezinárodní vědeckou infrastrukturu, byla zajímavá z technického, organizačního i logistického pohledu. Fyzické optické připojení CESNET realizoval ve spolupráci s The University Centre in Svalbard položením optického vlákna. S norskou národní akademickou sítí SIKT a mezinárodní sítí GEANT se domluvil na zajištění konektivity s použitím podmořského optického vlákna mezi ostrovem a pevninou.