asseco Aimtec murr

Páteční noc bude zasvěcena zábavné vědě

Nemáte-li ještě program na páteční večer posledního zářijového týdne, nabízíme jeden nevšední tip: Noc vědců na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, která bude probíhat od 17. hodiny pátečního odpoledne do pozdních večerních hodin, kdy o 23. hodině akce plná zábavné vědy a technických zajímavostí končí.

 
Jejím záměrem je ukázat veřejnosti, čemu se Fakulta elektrotechnická věnuje a co vzniká v tamních špičkových laboratořích. Noc vědců je pojata jako rozsáhlý komplexní program zahrnující bohatou škálu akcí vyplněných nejrůznějšími experimenty, které budou bavit děti i dospělé a jež jsou koncipovány jako vědecká show, interaktivní workshopy a přednášky s exponáty, které, jak konstatují organizátoři, zaměstnávají – snad kromě čichu – všechny smysly.

Uvidíte interaktivní experimenty, které vytvořili studenti a studentky FEL ČVUT – roboty, magnetickou levitaci, vizualizaci magnetického pole... K vidění bude např. zpívající Teslův transformátor, možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, co s vámi dokáže Van de Graafův generátor, či obdivovat ultrazvukový levitátor, prohlédnout si nejtišší místo v Praze – speciální zvukotěsnou komoru na FEL ČVUT, která dokáže stoprocentně pohltit zvuk, mohou si zahrát na Banana piano, či žasnout nad kouzly AV techniky, prohlédnout proslulý Langweillův papírový model Prahy ve virtuální realitě, nebo využít VR při ochutnávce, kdy účastníci experimentu vymění ve virtuální realitě své ruce za zvířecí tlapy nebo robotické končetiny.



Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet Van de Graafův generátor.



Zvukotěsná komora dokáže stoprocentně pohltit zvuk.

Tým čarodějek z ČVUT wITches připravil speciální workshop včetně vyrábění kouzelných hůlek, hologramových promítaček a programování malých Ozobotů. Návštěvníci akce se budou moci seznámit i se studentskou formulí, která získala týmu ČVUT už řadu prestižních vítězství na zahraničních i domácích závodních okruzích.



V ukázkách nebude chybět prezentace robotického psa SPOT.

Mohou si vyzkoušet závodní simulátor eForce nebo „létání naslepo“ či klasický „hon na lišku“ pomocí radiotechniky, podívat se jak funguje robotický pes SPOT a další záchranářské roboty. Nebo poznat smysly robotických záchranářů, seznámit se s nejrůznějšími studentskými projekty a experimenty, hravou elektronikou či světem inteligentních senzorů.
 
Publikováno: 30. 9. 2022 | Počet přečtení: 748