MSV v Brně vstupuje do další sezóny
V úterý 4. října se opět otevřel areál brněnského výstaviště pro prestižní akci, jakou je Mezinárodní strojírenský veletrh. V rámci letošního, celkově již 63. ročníku, na něm své výrobky a služby bude do 7. října prezentovat na 1256 firem z 41 zemí.
„MSV patří mezi nejvýznamnější evropské veletrhy v oboru, a jsem rád, že se vystavovatelé vrací,“ konstatoval na tiskové konferenci před veletrhem Jaroslav Hanák, prezident Svazu Průmyslu a dopravy ČR, který bude mít v první den veletrhu svůj Sněm, který již tradičně veletrh zahajuje. „Chceme vládě připomenout, jak je současná situace pro firmy složitá, a aby právě na ně v těchto těžkých dobách nezapomínala, protože průmysl tuto zemi vždycky živil a živí.“
Jak uvedl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Tomáš Moravec, zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu, přičemž nosným oborem je tradičně obrábění a tváření.
Souběžně s MSV bude probíhat komplex dalších technologických veletrhů, jako např. IMT, organizovaný v úzké spolupráci se Svazem strojírenských technologií, slévárenský veletrh Fond-EX, veletrh svařovací techniky Welding, veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex a veletrh technologií pro povrchové úpravy Profintech.
Novinka: msvdigital.cz
Letošní novinkou je spuštění portálu msvdigital.cz, který umožňuje doplňkovou prezentaci vystavovatelů prostřednictvím virtuálních showroomů. Firmy tak získají možnost oslovit stávající i nové zákazníky, kteří nemohou na veletrh osobně přijet. Virtuální prostor je vhodný také pro představení exponátů, které by nebylo možné na výstaviště z logistických důvodů dopravit.
„Jsme první veletržní správou v Česku, která obdobnou platformou disponuje. Rozvoj online prostředí vnímáme jako příležitost, a proto jsme se rozhodli naplno využít výhody s ním spojené a zprostředkovat je i našim vystavovatelům, Při vývoji prostředí jsme se zaměřili také na možnost přímého kontaktu se zákazníky, takže jeho součástí je i chat umožňující komunikaci v reálném čase,“ uvedl Tomáš Moravec.
Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jako jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Projekt Digitální továrna 2.0, řešení zaměřené na digitalizaci průmyslové výroby ve speciální expozici, obsadí na letošním ročníku MSV rekordní plochu.
Mezi další zvýrazněná témata patří cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje, a adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem. Ve středu 5. října se koná francouzsko-české fórum na téma udržitelného průmyslu a energetické efektivity, jehož cílem je představit konkrétní příklady užití inovativních technologií a řešení v oblastech energetických úspor v průmyslu, omezení uhlíkové stopy, zelených materiálů a cirkulární ekonomiky. Francouzsko-česká obchodní komora, která panelovou diskuzi organizuje spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR, zde představí závěry průzkumu mezi členskými firmami, který se zaměřil na dopady zvýšení cen energií a inflace na jejich podnikání.
Doprovodný program
Digitalizace a energetika budou také stěžejném zaměřením doprovodného programu letošního MSV, v jehož rámci je připravena řada specializovaných akcí, konferencí, seminářů, workshopů apod. na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.
V pavilonu A2 se představí tradiční projekt živé demonstrace automatizované balicí linky - Markem Imaje Packaging Live předvede letos technologická řešení z oblasti nápojového průmyslu - konkrétně balení piva. Na aditivní výrobu a technologie profesionálního 3D tisku je zaměřeno Fórum aditivní výroby, ve čtvrtek 6. října proběhne konference Plasty 2022 mapující nové technologie a postupy specifické pro plastikářský průmysl. Novinkou je páteční program pro školy s názvem IndusTRY: Zkus to s průmyslem, jehož cílem je budoucí generaci ukázat průmysl v jeho nové moderní podobě.
Součástí MSV bude i Česká národní expozice v pavilonu P, kde se společně představí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Agentura pro podnikání a inovace, agentury CzechInvest a CzechTrade, Česká exportní banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Národní rozvojová banka, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví. Zaměří se na témata jako úspory energií v podnicích − finanční podpora formou dotací a finančních nástrojů pro podniky na výzkum, vývoj a inovace v rámci aktuálně vyhlášené výzvy Priority 1 OP TAK, revitalizace jaderné energetiky v ČR a rozvoj sítí 5G, vodík – technologie zítřka, ale i aktuální situace v oblasti zaměstnávání kvalifikovaných cizinců, obchodní příležitosti v jižní Indii, či jak uspět na severoamerických trzích a exportní příležitosti v USA a Kanadě. EGAP zde představí své programy EGAP Plus a E-Claim: Nové nástroje pro pomoc českým exportérům a nová řešení pro financování exportu a investic v zahraničí. Ve čtvrtek bude po celý den v rámci České národní expozice probíhat tradiční proexportní akce Meeting Point CzechTrade, kde mohou zástupci českých firem své exportní záměry konzultovat s 22 řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade.