Axis kombinuje video s radarem
Společnost Axis Communications představila unikátní zařízení, které vzniklo spojením dvou technologií: kamery s funkcí klasifikace objektů (využívající AI založenou na hlubokém učení) a radaru, který detekuje přesnou polohu i rychlost objektů.
Nové zařízení Q1656-DLE je výsledkem spojení špičkové síťové kamery Axis řady Q s IP radarovým detektorem. Pomocí radaru dokáže na dálku přesně detekovat objekty (osoby i vozidla) s velmi nízkou mírou falešných poplachů, a dokonce bez ohledu na fyzickou viditelnost. Narušitele umí vizualizovat v aplikacích s určením jejich přesné polohy, změřit vzdálenosti a doplnit informace o rychlosti pohybujících se objektů.
Vysoce výkonná boxová kamera řady Q s 1/1,8“ senzorem má robustní pouzdro odolné proti nárazu se stupněm krytí IK10. Odolá tak povětrnostním vlivům i větru o rychlosti až 60 m/s a může mít vestavěný stěrač, který zaručí skvělé snímky i při dešti či sněžení. Její součástí jsou pokročilé technologie, jako je Lightfinder 2.0, která umožňuje pořizovat forenzní snímky při velmi nízkém, až nulovém osvětlení. Kamera je vybavena dálkovým zoomem, zaostřováním a také podporou PoE a redundantního stejnosměrného napájení pro flexibilní instalaci a údržbu.
Radar lze použít i samostatně a propojit ho se samostatnou PTZ kamerou pro vizuální verifikaci. Vzhledem k tomu, že radar „vidí“ i ve tmě, je možné nastavit, aby spouštěl aktivaci reflektorů, infračervených nebo fasádních světel pouze v případě pozitivní detekce narušení, čímž se šetří náklady na energie.
Zařízení Q1656-DLE disponuje nejnovějším systémem na čipu (SoC) společnosti Axis s podporou pokročilých funkcí a výkonných aplikací založených na hlubokém učení v koncovém zařízení. Díky tomu lze nastavit události spouštěné podezřelým chováním na základě klasifikace a rychlosti objektů, například když se v záběru objeví běžící lidé nebo pomalu jedoucí auta.
Analýza přímo v koncovém zařízení umožňuje rychlejší reakce na aktuální události a přináší úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Energie lze také šetřit inteligentním řízením přísvitů. K instalaci přístroje je třeba jediný kabel, jedna IP adresa a jedna licence softwaru pro správu videa (VMS), což opět snižuje náklady na instalaci a provoz. Navíc, díky nízké míře falešných poplachů, bezpečnostní personál reaguje jen na skutečné hrozby a dokáže v menším počtu zvládnout více kamer současně.
Vylepšené kyberpezpečnostní funkce v neposlední řadě zabraňují neoprávněnému přístupu a chrání systém jako celek. Snižuje se riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému. Platforma Axis Camera Application Platform (ACAP) navíc rozšiřuje možnosti nasazení aplikací založených na počítačovém vidění.