asseco Aimtec murr

Budou nám energii pro mobily dodávat rychlodobíjecí superbaterie?

Doba nabíjení baterií je jedním z hlavních problémů elektrických zařízení, které tvoří podstatnou část našeho životního stylu. To by se však v budoucnu mohlo změnit - např. díky novým technologickým inovacím, za něž získali ocenění mladí vynálezci mezinárodní studentské soutěže Intel International Science and Engineering Fair. 

 

To, o co se už dlouho snaží komunikační giganti - vyřešit problém rychlého dobíjení mobilních telefonu a různých elektronických zařízení, se možná podařilo 18leté indické studentce, která v inovátorské soutěži získala cenu Intel Foundation Young Scientist Awards a stipendium 50 000 dolarů za návrh technologie, jež by měla umožnit plné dobití mobilu v řádu sekund. Miniaturní baterie založená na superkondenzátorech a nanotechnologiích se dokáže nabít na plnou kapacitu už během pouhých několika sekund a vydrží až 10 000 nabíjecích cyklů. „Technologie má mnoho rozdílných vlastností od běžných baterií. Je také flexibilní, takže může být použita i v ohebných displejích a oblečení,“ uvedla Eesha Khare o svém vynálezu. Projekt navíc upoutal pozornost technologického giganta Google, takže se můžeme v budoucnu dočkat potenciálně revolučního vynálezu. 
Supernabíječka, resp. její technologie navíc není omezena jen na mobily, ale lze ji výhledově aplikovat prakticky na řadu zařízení, využívajících ke svému provozu elektřinu z baterií, tzn. např. i pro elektromobily apod. Tam je však nutno vyřešit jednu z dosavadních nevýhod superkondenzátorů. Jejich nižší energetickou hustotu na jednotku objemu ve srovnání s např. Li-Ion bateriemi, což zatím omezuje jejich používání v zařízeních, kde je požadována dlouhodobější dodávka většího množství energie. S krátkodobými nároky se naopak vypořádají skvěle a jsou schopny uvolnit velmi rychle velké množství skladované energie. Ovšem v kombinaci s klasickými akumulátory by mohly nabídnout nepochybně zajímavá řešení, posouvající možnosti elektrických a elektronických zařízení za hranice jejich současných omezení - např. u elektromobilů nebo foto a videotechnice při práci s elektronickým bleskem, který nyní představuje pro běžné baterie extrémní zátěž, apod.
 

 
Publikováno: 11. 6. 2013 | Počet přečtení: 1637