rossleor asseco murr

Phishingové útoky jsou stále sofistikovanější

S rostoucím využíváním digitálních platforem roste i hrozba podvodů a podvodného jednání na internetu. Mezi nejrozšířenější formy kyberútoků patří stále phishing.

 
Napadení virem v důsledku phishingu přiznává 58 % zaměstnanců. Často selhává lidský faktor, přitom riziko často vzniká i zaměstnavateli.

Phishing je metoda, při které se zločinci snaží vylákat citlivé informace, jako jsou hesla, čísla kreditních karet nebo osobní údaje. Tyto útoky jsou v posledních letech stále sofistikovanější a podvodníci používají nejrůznější taktiky, aby nalákali oběti do svých pastí. Mezi nejběžnější cesty patří e-maily nebo zprávy na sociálních sítích. Dalšími variantami tohoto typu útoku mohou být podvodné SMS (smishing) nebo hovory (vishing).

V ohrožení jsou osobní i firemní data

Podle velkého výzkumu vypracovaného pro společnost Seyfor se mezi dotazovanými zaměstnanci různých firem, kteří aktivně využívají v práci informační technologie, v loňském roce každý druhý setkal v práci s nějakou bezpečnostní hrozbou. 58 % dotazovaných uvedlo, že se jednalo o napadení škodlivým softwarem (malware) v důsledku phishingu. Ve 26 % šlo o připojení zavirovaného zařízení, 25 % případů se jednalo o cílený hackerský útok.

Uvedené typy útoků představují nebezpečí jak pro data zaměstnavatele, tak pro soukromé informace zaměstnanců. V současnosti práci z domova využívá v Česku téměř každý třetí zaměstnanec. Zaměstnanci využívají připojení mimo firemní síť také na služebních cestách. A nezřídka využívají pouze jedno zařízení.

„Dnes už je běžnou praxí, že pokud není používání firemních zařízení pro soukromé účely přímo povoleno, bývá v organizacích často tolerováno. Zaměstnanci tak mohou firemní zařízení použít například pro přístup k soukromému e-mailu, zpracování soukromých dokumentů či pro přístup k sociálním sítím,“ říká odborník na bezpečnost ze společnosti Seyfor Milan Ryšavý a dodává: „Je nutné řešit zabezpečení přímo na úrovni koncových zařízení, aby byla zajištěna adekvátní úroveň ochrany i mimo podnikovou síť (např. při práci z domova a na cestách).“

Stačí jednoduchá pravidla

Z průzkumu také vyplynulo, že čtvrtina respondentů už někdy v zaměstnání způsobila IT bezpečnostní incident. „Otevřít podezřelou přílohu může omylem i zkušený uživatel. I když se technické možnosti zabezpečení zlepšují, své praktiky vylepšují také útočníci,“ uvádí Ryšavý a doplňuje: „Je zřejmé, že nestačí použít pouze bezpečnostní technologie, ale je nutné zaměřit se i na vzdělávání uživatelů, aby věděli, co je bezpečné chování v kyberprostoru.“ Konsekvence vůči vzniklým problémům by měly být podle něho přizpůsobené konkrétní společnosti a povaze její práce.

Jiná pravidla a interní zvyklosti platí u technologických start-upů, jiné v silně regulovaném prostředí, jakým je např. vojenské zpravodajství. Je vhodné interním předpisem jasně definovat, za jakých podmínek a jakým způsobem je možné firemní zařízení používat k soukromým účelům.



Foto: Depositphotos


„V praxi bývá častá situace, že interní předpis toto využití zakazuje, ale používání pro soukromé použití je tiše tolerováno. V tomto režimu je těžké vymáhat zodpovědnost za případné škody, které vyplynuly z porušení pravidel,“ říká Ryšavý.

Jak správně uchopit bezpečnost?

Zabezpečení je potřeba řešit na úrovni každého koncového zařízení zvlášť, protože ochrana v rámci firemní sítě už nebývá dostatečná (zaměstnanci s koncovými zařízeními cestují, pracují z domova apod.).

Základem je moderní a průběžně aktualizovaný antimalware nástroj s centrální správou a také správně zabezpečený a pravidelně aktualizovaný operační systém včetně používaných aplikací. Z pohledu zabezpečení identit již nestačí spoléhat pouze na hesla, ale je nutné využít vícefaktorové autentizace (např. kombinace hesla a nějaké další informace často v podobě biometriky, jako je otisk prstu či rozeznání obličeje) pro přístup k aplikacím a datům. Za důležitou nástavbu potom můžeme považovat oddělení firemních dat a dokumentů od těch soukromých, čímž lze zajistit vyšší úroveň ochrany pro citlivá firemní data.
 
Publikováno: 22. 2. 2023 | Počet přečtení: 860