asseco Aimtec murr

Na výstavě VOD-KA se dovíte vše, co byste měli vědět o vodě

Voda je pro běžného člověka samozřejmostí a pro odborníky zodpovědností, aby i nadále byla pro nás každodenní jistotou. Je totiž jasné, že pokud se voda stane velkým tématem pro všechny, je něco špatně. Vše podstatné k tomu se bude možné dozvědět na mezinárodní výstavě Vodovody – kanalizace (VOD-KA), jejíž letošní ročník proběhne ve dnech 23.–25. května v pražských Letňanech.

 

„Podle počtu vystavovatelů a zaplněné výstavní plochy hal lze konstatovat, že tento obor je stále v plné síle a mezinárodní vodohospodářská výstava VOD-KA 2023 bude po čtyřech letech opět velkým svátkem vodohospodářů,“ konstatuje Aleš Pohl, ředitel společnosti Exponex, organizátor akce.

Vodárenský obor je regulativně sešněrován jako málokterý jiný. Voda spadá pod několik resortů, kdy každý z nich chce uplatnit své zájmy. Ministerstvo financí a Ministerstvo zemědělství se snaží chránit spotřebitele, Ministerstvo zdravotnictví prosazuje, aby voda byla co nejkvalitnější, a Ministerstvo životního prostředí usiluje o to, aby byla vyčištěna co nejlépe. Nároky se v čase zvyšují, ale bohužel jsou často protichůdné a celkově pak velmi nákladné. VOD-KA 2023 bude proto hlavně o cenách, čištění, energetické náročnosti, ztrátách i regulaci.



„Směr samozřejmě udává Evropská unie. V současné době se aktuálně řeší Rámcová směrnice o čistění odpadních vod. Ta připravuje čistírnám odpadních vod s velikostí nad 10 tisíc ekvivalentních obyvatel nové povinnosti, které ale bude možné realizovat jen s obrovským množstvím financí. S růstem energií, které omezil až vládní strop, není divu, že se tyto aspekty promítnou i do cen za vodné a stočné,“ říká Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), které třídenní mezinárodní akci pořádá.

A právě – ale nejen – tato zásadní témata budou součástí doprovodného programu letošní výstavy VO-DKA 2023. Zcela jistě se bude diskutovat také o ztrátách vody, které sice v České republice představují „jen“ necelých 15 %, ale i tato část je v případě nedostatku vody významná.

První den výstavy bude doprovodný program zaměřen na energie, energetickou náročnost vodárenských provozů, energetické úspory a využívání odpadního tepla. Návštěvník se může ve vstupní hale III dozvědět něco o aplikaci principů odpovědného zadávání veřejných zakázek. Filip Wanner z Komise pro čistírny odpadních vod SOVAK ČR, zase ve své přednášce zájemcům přiblíží, co ve vodním hospodářství obnáší taxonomie.

Hlavním protagonistou doprovodného programu druhého dne bude legislativa. Slovo budou mít především zástupci Ministerstva zemědělství.



„Dozvíme se o rozsahu regulace z pohledu ministerstva, jaké povinnosti má vlastník a provozovatel VaK, rozebereme Směrnici o čištění městských odpadních vod, podíváme se na novelu vyhlášky č. 428/2001 Sb. a také se dozvíme, jaký vliv má klimatická změna na vodní zdroje,“ popisuje program druhého výstavního dne Vilém Žák.

Jiří Paul, člen představenstva SOVAK, se zamyslí nad tím, zda světem záviděníhodné množství ztrátové vody ze sítě (už zmiňovaných necelých 15 %) je v současné době a za současných přírodních, ale i ekonomických podmínek „dobrým číslem“. K tématu se vyjádří také zástupci Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR.

Doprovodný program letošní výstavy nebudou však tvořit jen přednášky. Akci doprovodí například výstava vybraných fotografií z fotosoutěže VODA 2023, dále pak Vodárenská soutěž zručnosti, Soutěž o nejlepší expozici nebo soutěž Zlatá VOD-KA 2023 o nejlepší exponát.

 
Publikováno: 13. 4. 2023 | Počet přečtení: 831