Bojíte se o data? Začněte s externím diskem
Externí úložiště jsou v digitální době stále důležitější. Umožňují nám přenášet, ukládat a zálohovat cenná data, jako jsou rodinné fotografie, videa apod. Podíváme se na důvody, proč byste měli mít externí úložiště, výhody SSD disků oproti HDD, a na co se zaměřit při výběru a jak si vytvořit svůj vlastní externí disk.
Foto: Crucial
Navíc můžete uvolnit místo na svém interním úložišti a zlepšit výkon počítače nebo si zálohovat fotky z přeplněného mobilu.
Proč si zvolit SSD místo HDD?
Při výběru externího úložiště se často rozhoduje mezi SSD a HDD disky. SSD (Solid State Drive) nabízí několik výhod oproti tradičním HDD (Hard Disk Drive) diskům. Jednou z největších výhod SSD je vysoká rychlost čtení a zápisu dat, takže přenos a otevírání souborů probíhá výrazně rychleji oproti HDD. SSD disky jsou také mnohem odolnější vůči nárazům a otřesům, protože neobsahují pohyblivé části. Navíc jsou tiché a energeticky úsporné, takže je lze připojit i k telefonu a jejich cena už dnes také není dvojnásobná.
Foto: Axagon
Jak si vybrat externí disk?
Při výběru externího disku je důležité zvážit několik faktorů. Kapacita je prvním kritériem, zjistěte, kolik dat potřebujete zálohovat a pro disk vyberte minimálně dvojnásobnou kapacitu. V závislosti na svých potřebách můžete vybrat disk s kapacitou od několika stovek gigabajtů až po terabajty. Dalším faktorem je rozhraní. Nejběžnějšími typy rozhraní jsou konektory USB-C nebo USB 3.0 (3.1, 3.2) a je potřeba si ověřit, že balení obsahuje odpovídající kabel pro připojení k vašemu zařízení.
Chcete si vytvořit svůj vlastní externí disk?
Koupě kompletního externího disku je varianta pro většinu uživatelů, a to jak z hlediska rychlosti pořízení, nedostatku zručnosti a potřebných znalostí. Pokud však chcete konkrétní SSD disk, např. cenově výhodný a výkonný Crucial MX500, používat jako externí, nebo máte doma v šuplíku nevyužitý disk ze starého notebooku, tak je další možností pořídit pouze externí pouzdro (box) a disk do něj vložit. Tato pouzdra jsou často vyrobená z hliníku nebo plastu a nabízejí odolnost proti otřesům a ochranu před poškrábáním při jeho přenášení.
Při výběru externího boxu pro disk je důležité věnovat pozornost několika faktorům. Prvním je velikost disku a kompatibilita rozhraní. Ujistěte se, že vámi vybraný SSD disk a obal jsou kompatibilní pro jejich připojení (nejčastěji SATA, M.2) a vejde se do krabičky (NVMe, 2,5“, 3,5“). Dále to jsou konektory pro připojení (USB-C nebo USB 3.0, 3.1, 3.2) a jaké rychlosti využívá.
Foto: CZC.cz
Při sestavování pak buďte opatrní při manipulaci s komponenty a zvolte vhodné antistatické prostředky, ideálně se bosou nohou dotýkejte zdi nebo topení, abyste se uzemnili.