V NTM září české inovace
Od 28. června do konce března příštího roku mají návštěvníci Národního technického muzea v Praze možnost zhlédnout špičkové exponáty, které reprezentovaly ČR na světové výstavě EXPO 2020 v rámci nově otevřené výstavy nazvané „Dveře budoucnosti dokořán. České inovace, které byly představeny na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji“.
„Moc mne těší, že návštěvníci mají možnost vidět české inovace prezentované na EXPO 2020 v Dubaji, protože jsou dokladem úspěchů a schopností současné české vědy a techniky. Výstava výborně doplní naše muzejní expozice, které ukazují české vynálezy a úspěchy v historickém kontextu a dokládá, že naše současné inovace mají světový význam podobně, jako měly objevy Otty Wichterleho a Jaroslava Heyrovského, které NTM rovněž prezentovalo na světové výstavě v Dubaji ve své expozici,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr.
Foto: NTM
„Člověk bude vždy potřebovat zdroje pro život – tedy vodu a potraviny, ale také energii pro další rozvoj civilizace – pro své bydlení práci a dopravu. To vše už dnes musí získávat tak, aby umožnil udržitelný vývoj i příštím generacím – aby zachoval čisté životní prostředí, nevyčerpal všechny zdroje a dokázal chránit lidský druh a jeho nezávislost před viditelným i neviditelným nebezpečím. Všechny tyto potřeby mu mohou pomoci naplňovat české inovace. Výstava inspiruje návštěvníky k jejich vlastnímu pohledu na svět, kde pořád platí: Když ho člověk nezkusí změnit k lepšímu, nestane se to,“ vysvětlil Jiří František Potužník, generální komisař účasti ČR na EXPO 2020 v Dubaji.
Město budoucnosti v NTM navrhli architekti českého pavilonu na EXPO v Dubaji podle urbanistického konceptu patnácti minut – tedy s časovou a energetickou dostupností všeho, co člověk potřebuje.
Výstava ukazuje i šetrné formy získávání, ukládaní i využívání energie, nové způsoby, jak chránit a čistit vodu, vzduch, zem nebo recyklovat materiály a pěstovat plodiny, ryze české nanotechnologie šetřící vzácné zdroje, ale také chránící zdraví člověka. Město budoucnosti je tak podobně jako S.A.W.E.R. ukázkou toho, jak se doplňují a propojují různé vědecké obory a aplikace – od informatiky a energetiky přes strojní a materiálové inženýrství po botaniku a nanotechnologie.
Foto: NTM
Na prázdniny připravilo NTM i řadu dalších akcí a speciálních programů, přičemž 5. července, v den výročí založení NTM, je možné navštívit hlavní budovu muzea v Praze na Letné i pobočky v Plasích a Chomutově za snížené vstupné 80 Kč, děti 6-15 let za 40 Kč.
V hlavní budově NTM v Praze se pak ve dnech 8. července a 12. srpna od 11, 13 a 15 hodin koná pravidelný sobotní program „Naše technika mluví“, ale i překvapení v různých expozicích, komentované prohlídky nebo oblíbené experimenty. O prázdninových sobotách je možné se svézt motorovým vozem zvaným „Elinka“ ze sbírky NTM na trati Tábor – Bechyně, která letos slaví 120 let. O prázdninových středách je pak zase možné spojit návštěvu Muzea ČD v Lužné u Rakovníka a Železničního depozitáře NTM v Chomutově s jízdou v historickém vlaku.