asseco Aimtec murr

Opel pamatuje i na handicapované

První srpnovou neděli dorazili do areálu obchodního centra Ćerný most v Praze účastníci prvního ročníku extrémního cyklistického závodu Opel Handy Cyklo Maraton, který odstartoval čtyři dny předtím, poslední červencový den v nejzápadnějším výběžku ČR.

 

Inspirací pro extrémní cyklistický závod čtyř a osmičlenných družstev formou štafety usilující o aktivní zapojení osob se zdravotním postižením byl podle slov autora projektu Heřmana Volfa, který je sám jedním z handicapovaných sportovců, slavný americký závod RAAM. Na kole s ručním pohonem křížem krážem Evropou a dal naději pro návrat do aktivního života desítkám podobně postižených lidí.
Každý ze soutěžních týmů je patronem jedné osoby krátce po usednutí na invalidní vozík a cílem je během 111 hodin, po nichž nese soutěž své jméno, urazit vzdálenost ca 2000 km napříč ČR až k nejvýchodnější části Slovenska a zpět. Závod odstartoval z Trojmezí u Aše a jako nejzazší východní bod a otočka zpátky na západ do cíle v Praze, byla stanovena vesnička Velké Kapušany, vzdálená jen pár kilometrů od ukrajinského Užhorodu. Trasa vedla přes stanovené průjezdní body – Písek – Brno – Nitra – Košice – Velké Kapušany – Michalovce – Žilina – Frýdek-Místek – Pardubice – Praha.
Pro vítězství si v prvním ročníku akce dojel tým Opel CS, s časem na trati 63 hodin 3 minuty, ale celkový čas činil kvůli dvouhodinové penalizaci 65:03. Druhý v pořadí, tým UniCredit Leasing, strávil na trati čas 67:36 a třetí tým Wüstenrot 76:37, oba týmy zvládly soutěž s nulovou penalizací. Na 4. místě dorazil do cíle tým Bronec Sport (čas na trati 77:47 s hodinovou penalizací pak činil jeho celkový čas 78:47) a jako 5. tým Cesta za snem, který bez penalizace strávil na trati 87:57. Z týmů, které 31. července vyrážely na náročnou trat závod nedokončil pouze jediný - vyřazený TK Vyšehrad.
Hlavním partnerem maratonu bylo české a slovenské zastoupení automobilky Opel, které před několika měsíci rozjelo projekt komplexní podpory zdravotně postižených občanů Opel Handy Cars pro handicapované motoristy a má tedy k této problematice velmi blízko.
„Opel má sportovního ducha – to je zřetelné z jeho minulého i současného angažmá v motoristickém sportu. Označení „OPC“ je dnes ochrannou známkou pro ucelenou řadu vysoce výkonných sportovně laděných modelů značky Opel. A máme dokonce kořeny u cyklistiky – zakladatel automobilky Adam Opel byl svého času velmi úspěšným producentem jízdních kol a jeho 5 synů je skvěle prezentovalo na nejrůznějších sportovních podnicích,“ vysvětluje důvody, proč se české a slovenské zastoupení stalo hlavním partnerem cyklistického maratonu, jeho ředitel Pavel Šilha. „Tím hlavním důvodem je ale fakt, že jsme před několika měsíci rozjeli program komplexní podpory handikepovaných motoristů Opel Handy Cars – a extrémní maraton je výborným prostředkem k jeho popularizaci. A protože chceme jít opravdu s kůží na trh, postavili jsme na start družstvo sestavené ze zaměstnanců naší kanceláře.“

 

 
Publikováno: 13. 8. 2013 | Počet přečtení: 1629