asseco Aimtec murr

Na projektu malých reaktorů ve Francii se podílejí i Češi

Podle serveru World Nuclear News předložila společnost EDF, jako budoucí provozovatel potenciální první elektrárny Nuward ve Francii, národnímu regulátoru jaderné bezpečnosti Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) soubor bezpečnostních možností pro malý modulární reaktor (SMR) a zahájila tak proces předběžné licence pro toto zařízení.

 
Soubor bezpečnostních možností je dokument, který představuje bezpečnostní cíle, globální konstrukční prvky a hlavní zásady provozu a řízení rizik pro reaktor Nuward. Umožňuje včasnou zpětnou vazbu od ASN ještě před budoucí aplikací nového jaderného zařízení, a je nezbytným krokem k přípravě a zajištění licenčního procesu pro první závod Nuward SMR ve Francii.

Podle společnosti Nuward je naplánováno zahájení podrobného návrhu a formální žádosti nového jaderného zařízení v roce 2026, po němž by mělo v roce 2030 následovat lití prvního betonu a výstavba prvního bloku, která by měla trvat asi tři roky.

Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.

Nuward SMR (který patří mezi malé modulární reaktory zvažované společností ČEZ jako náhrada za v budoucnu odstavované uhelné elektrárny) je malá modulární jaderná elektrárna (JE) složená ze dvou nezávislých malých tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe, umístěných v jedné budově a provozovaných prostřednictvím sdíleného dispečinku s celkovou kapacitou 340 MWe (2 x 170 MWe / 2 x 540 MWt).



Vizualizace jaderné elektrárny vybavené SMR Nuward, Foto: Nuward.

Jde o projekt společnosti EDF vyvíjený s řadou mezinárodních partnerů s ambicí vytvořit evropskou průmyslovou platformu SMR. Skupina EDF a její dceřiná společnost Nuward vyvíjí design od roku 2017 - projekt byl zahájen v září 2019 Francouzskou komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), EDF, Naval Group a TechnicAtome - v úzké spolupráci s dalšími významnými evropskými společnostmi. Jsou do něj zapojeni i čeští experti prostřednictvím Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

Společnost Nuward spolupracuje s několika evropskými úřady pro jadernou bezpečnost, aby provedly společné včasné přezkoumání návrhu SMR pod vedením ASN. Loni např. EDF oznámila, že návrh Nuward bude případovou studií pro evropský časný společný regulační přezkum vedený ASN za účasti finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) a českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Firma uvedla, že přezkum bude založen na aktuálním souboru vnitrostátních předpisů z každé země, nejvyšších mezinárodních bezpečnostních cílech a referenčních úrovních a na aktuálních znalostech a příslušných osvědčených postupech.
 
Publikováno: 31. 7. 2023 | Počet přečtení: 699