asseco Aimtec murr

Iglidur i230: Opravdu „horká hlava“

Polymerové komponenty vyrobené 3D tiskem budou v budoucnu schopny odolávat mnohem vyšším teplotám, např. v motorovém prostoru automobilu. Zatímco u standardních materiálů pro SLS tisk hrozí, že se budou deformovat při teplotě vyšší než 80 °C, nový práškový materiál iglidur i230 vydrží dlouhodobě 110 °C.

 
Nový materiál SLS pro 3D tisk od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma HENNLICH, vydrží dlouhodobou aplikační teplotu 110°C. Materiál navíc neobsahuje PTFE a je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než klasický PA12.

Stále více konstruktérů využívá 3D tiskárny, aby mohli rychle a levně vyrábět komponenty, zejména pro malé série a prototypy. Obzvláště populární je selektivní laserové spékání (SLS), aditivní proces, při kterém tiskárna spojuje plastový prášek vrstvu po vrstvě a vytváří tak součástky, jako jsou například kluzná pouzdra. Problémem ale je, že komponenty vyrobené z komerčně dostupných materiálů pro SLS tisk, jako je PA12, se obvykle používají pouze v aplikacích s teplotou do 80°C. Při překročení této hranice materiál měkne a ztrácí rozměrovou stabilitu. Proto se nemohou použít například pro ložiska v motorovém prostoru automobilu, v průmyslových provozech nebo v mnoha klimatizačních a chladicích systémech.

„Vzhledem k tomu, že v poslední době vzrostla poptávka po dílech z 3D tisku pro aplikace s vysokými okolními teplotami, vyvinula firma igus nový materiál pro SLS tisk s názvem iglidur i230," říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra a lineární vedení ve společnosti HENNLICH.

Testy v certifikovaných externích laboratořích podle norem DIN EN ISO 75 HDT-A a HDT-B prokázaly jeho tepelnou odolnost. Podle těchto testů je tento materiál vhodný pro dlouhodobé použití při teplotách až 110 °C. Krátkodobě odolává i extrémním teplotám až 170 °C, aniž by se deformoval. Materiál je také elektrostaticky vodivý, a tak chrání stroje i systémy před elektrostatickými výboji, které mohou v nejhorším případě způsobit požáry a výbuchy. Iglidur i230, stejně jako mnoho dalších materiálů od společnosti igus, také neobsahuje PTFE.

O 80 % odolnější proti opotřebení než PA12

Iglidur i230 je nejen mimořádně odolný vůči teplotám, ale také vůči opotřebení. Testy ve vlastní laboratoři firmy prokázaly, že tento materiál je přibližně o 80 % odolnější proti opotřebení než PA12.



„3D tištěná ložiska z igliduru i230 tak mají výrazně delší životnost, zvyšují efektivitu strojů, systémů i vozidel a snižují potřebu údržby," říká Tomáš Vlk. Materiál má zároveň přibližně o 50 % vyšší mechanickou pevnost ve srovnání s PA12 při pokojové teplotě. Kromě toho materiál vydržel při zkouškách v ohybu tlak 94 MPa. „To umožňuje například dosáhnout stejné pevnosti komponent v kluzných pouzdrech s tenčí tloušťkou stěny a ušetřit místo i hmotnost v kompaktních instalačních prostorech," zdůrazňuje odborník z firmy HENNLICH. V neposlední řadě se uživatelé 3D tištěných ložisek vyrobených z igliduru i230 mohou obejít bez časově náročného mazání. Pevná maziva jsou integrována do materiálu pro tisk SLS a zajišťují nízké tření při chodu na sucho.
 
Publikováno: 27. 6. 2024 | Počet přečtení: 239