Podzimní škola základů elektronové mikroskopie
V Brně se v říjnu uskuteční již šestý ročník Podzimní školy základů elektronové mikroskopie. Tento obor představuje špičkovou technologii, která již dnes tvoří nepostradatelnou součást mnoha vědních, ale také průmyslových oborů a zaujímá jednu z předních pozic mezi nejrychleji se rozvíjejícími druhy průmyslu v ČR, soustředěných do brněnské metropole.
Podzimní škola základů elektronové mikroskopie, kterou pořádá Oddělení elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR, proběhne od 14. do 18. října a je koncipována jako 5denní teoretický kurz s praktickými demonstracemi v laboratořích Ústavu přístrojové techniky AV ČR, Ústavu fyziky materiálů AV ČR, aplikačních laboratořích firem FEI Czech Republic, TESCAN, a Delong Instruments. „Kurzy jsou určeny především pro postgraduální studenty a začínající pracovníky v oblasti elektronové mikroskopie. Účastníci získají nejen teoretické základy elektronové mikroskopie, ale během laboratorních cvičení budou mít jedinečnou příležitost pracovat se špičkovými přístroji využívajícími svazků elektronů a iontů k pozorování či modifikování vzorků v oblasti mikrometrů až nanometrů. Posluchači si budou moci přinést i vlastní vzorky a při práci s nimi si vyzkoušet přístroje a techniky, které nemají k dispozici na svém domovském pracovišti,“ uvedl Ing. et Ing. Vilém Neděla, Ph.D, vedoucí skupiny Environmentální elektronové mikroskopie v ÚPT AV ČR. Organizátoři očekávají účast více než sedmdesáti posluchačů z České republiky a Slovenska.
První ročník školy se uskutečnil již v roce 2003. Vzdělávací akce je organizována s finanční podporou projektu s názvem „Podpora lidských zdrojů a transferu znalostí v podmínkách mezinárodní spolupráce vědeckých týmů”, a s podporou brněnských firem vyrábějících elektronové mikroskopy.