Pozvánka: ROBOTY 2025 – Nejnovější trendy v robotice
Průmyslová robotika a automatizace zažívají dynamický rozvoj, a český průmysl, který se tradičně opírá o inovace a efektivitu, má nyní šanci těžit z pěti klíčových trendů, jež utvářejí budoucnost robotiky a které budou i tématem 12. ročníku konference ROBOTY 2025 / Foto: TradeMedia.
AI a strojové učení v robotice
Umělá inteligence a strojové učení jsou už nedílnou součástí moderních robotických systémů, kde pomáhají řešit komplexní úkoly rychleji, přesněji a s vyšší přidanou hodnotou. Generativní AI umožňuje jednodušší programování robotů prostřednictvím přirozeného jazyka, což může zásadně snížit bariéry při zavádění robotizace v menších podnicích.
Další klíčovou oblastí je prediktivní údržba, která využívá analýzy dat z robotických systémů k předvídání potenciálních problémů a pomáhá eliminovat neplánované odstávky, jež mohou být v průmyslu extrémně nákladné.
Konference ukáže, jak AI dokáže zefektivnit kontrolu kvality a optimalizovat výrobní procesy, což má přímý dopad na zvyšování konkurenceschopnosti.
Budoucnost spolupráce člověka a stroje
Pokročilé senzory a chytré uchopovací technologie kolaborativních robotů, tzv. kobotů, umožňují bezpečnou a efektivní spolupráci s lidskými pracovníky, přinášejí revoluci v interakci mezi lidmi a stroji. Mohou pomoci výrazně snížit fyzickou zátěž pracovníků a přebírat úkoly, které jsou monotónní, náročné či nebezpečné. Nejenže zvyšují produktivitu, ale tím, že zlepšují ergonomii pracovního prostředí, přispívají i k udržení zaměstnanců.
Konferenční program je proto zaměřen i na problematiku implementace kolaborativních robotů a jejich přínosu pro malé a střední podniky.
Mobilní robotika a manipulátory
Mobilní manipulátory, které kombinují mobilitu autonomních robotů s přesností robotických ramen, mění způsob manipulace s materiály i zbožím ve výrobě. Tyto systémy jsou ideální pro dynamická prostředí, kde je potřeba flexibilně reagovat na změny. Díky pokročilým senzorům a schopnosti adaptace se dokáží navigačně orientovat v komplexních prostředích, což je klíčové např. v automobilovém průmyslu nebo logistice.
Firmy mohou díky mobilní robotice zlepšit svou interní logistiku, automatizovat rutinní činnosti a zvýšit efektivitu a konference nabídne návod, jak tyto technologie zavést do praxe a co mohou znamenat pro optimalizaci výrobních procesů.
Virtuální revoluce ve výrobě
Digitální dvojčata se stávají standardním nástrojem pro simulaci, analýzu a optimalizaci robotických systémů. Virtuální modely umožňují testovat nové procesy, předvídat výsledky a vyhýbat se chybám ještě před nasazením ve fyzickém prostředí. Tato technologie šetří náklady, urychluje implementaci a umožňuje kontinuální zlepšování.
Využití digitálních dvojčat umožňuje snížit rizika při zavádění nových technologií a zvýšit efektivitu již existujících systémů, což bude i obsahem přednášek zaměřených na praktické využití digitálních dvojčat při zprovozňování a optimalizaci robotizovaných linek.
Humanoidní roboti: Stroje v lidské podobě
Svým designem člověka přinášejí nové příležitosti zejména v prostředích, která byla navržena pro lidskou práci. Jejich univerzálnost a schopnost vykonávat různé úkoly je činí vhodnými pro oblasti, jako je logistika, montáž nebo údržba, což umožňuje tyto stroje využít k řešení nedostatku pracovní síly a zefektivnění složitých procesů, které vyžadují větší přizpůsobivost.
Diskuze o možnostech nasazení humanoidních robotů a jejich budoucnosti v průmyslovém prostředí bude i jedním z ústředních témat konference ROBOTY 2025.