Nejvýkonnější superpočítač světa má nyní Čína
Náskok Číny před dosud dominantními USA v oblasti IT dokumentuje nejen pozice největšího počítačového trhu světa, ale nyní už i jedničky na žebříčku světových superpočítačů, odkud Říše středu sesadila Spojené státy na druhou pozici.
Název současného nejvýkonnějšího superpočítače světa je Tchien-che 2 (uváděný také jako Tianhe-2, neboli česky Mléčná dráha 2). Systém, který sestrojili na čínské Národní univerzitě obranné techniky v provincii Chu-nan je svým výkonem skoro dvakrát rychlejší než dosavadní rekordman, americký Titan a větší než jakýkoliv jiný zatím zprovozněný superpočítač. Většina prvků systému i software jsou však dílem čínských specialistů. National University of Defense Technology je původně technická univerzita zaměřená na vojenskou a zbrojní sféru, dnes ale Čína ujišťuje, že jde o všestrannou vysokou školu zabývající se i humanitními vědami.
V červnového žebříčku TOP500 má uveden naměřený výkon 33,9 PFLOPS (33 862,7 TFLOPS), cože je bezmála dvojnásobek do té doby vedoucího amerického superpočítače Titan (17,59 PFLOPS). K jeho dosažení mu posloužil klastr 16 000 uzlů. Obsahující moduly jsou složené z 12jádrových procesorů Intel Xeonů-E5 a tří upravených karet Xeon Phi, který čítá celkem 3 120 000 jader. Tchien-che 2 využívá hybridní architekturu, speciálně vyvinutou propojovací logiku a jako operační systém čínský Kylin Linux. Stejně ohromující jako výkon superpočítače je ale i jeho energetická spotřeba: zatímco Titan při plném vytížení potřebuje 8,2 MW, Tchien-che 2 neuvěřitelných 17,8 MW.