rossleor asseco murr

Český fyzik dostal z Bruselu 62 miliónů na výzkum

Český vědec Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd získal od Evropské výzkumné rady nejprestižnější evropský grant pro pokročilé vědecké pracovníky. Jeho 5letý projekt výzkumu nových způsobů fungování spintronických součástek rada dotuje částkou 2,5 miliónu eur (zhruba 62 mil. Kč).

 

Spinová elektronika (zkráceně spintronika) se zabývá využitím fyzikálních vlastností elektronů k přenášení dat. Cílem je miniaturizace procesorů a až tisícinásobně rychlejší přenos dat. Velikost mikroelektronických součástek se blíží meziatomovým rozměrům, a to si bude vyžadovat stanovit nové fyzikální principy jejich fungování. Projekt, za který získal ocenění a grant Tomáš Jungwirth, vychází z využití nejen náboje elektronu, ale i jeho magnetického momentu, tzv. spinu. Plánovaný vědecký program sahá od studia fyzikálních jevů, přes přípravu nových materiálů až po realizaci prototypů spintronických součástek.
Evropská výzkumná rada podporuje významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Advanced grant je považovaný za nejprestižnější evropský grant v základním výzkumu. Od počátku jejich udělování v roce 2008 byly do ČR uděleny jen tři (v soutěži v roce 2010 byl grant Tomáši Jungwirthovi jediný udělený do České republiky) a jde o vůbec první Advanced grant, přiznaný českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě.

 
Publikováno: 21. 2. 2011 | Počet přečtení: 2332