asseco Aimtec murr

Nejmodernější 3D planetárium v Česku

V plzeňské Techmanii zahájilo 3D planetárium provoz v listopadu. Jde o vůbec první takovýto projekt v ČR. Téměř 30 interaktivních exponátů nabízí možnost seznámit se např. s vodíkovou raketou, procesy v nitru sopek nebo se podívat jak vypadá vnitřek Slunce, vyzkoušet si gyroskop či skafandr, apod. 

 

Návštěvníci zde uvidí unikátní interaktivní projekční systém Science on a Sphere - dvoumetrový globus, který se takřka vznáší v prostoru. Dotykem lze ovládat, měnit nebo promítat na něm třeba krátké filmy zachycující proměny Země v čase, pozorovat bouřící tornáda, stopovat zemětřesení nebo třeba zjistit, co vše se může stát s botou, která spadne do oceánu… Interaktivní globus Science on a Sphere je teprve 99. instalací svého druhu na světě a využívá data proslulého amerického Národní ho úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).
Pro zajímavost: samotná budova planetária je unikátní technickou památkou. Stavba z roku 1916, která dlouhá desetiletí sloužila jako jídelna pro zaměstnance škodovky, je první budovou v českých zemích, při jejíž stavbě byla použita tzv. Hetzerova metoda. Tato technologie, kterou vytvořil na počátku 20. století výmarský vynálezce Otto Hetzer umožňuje skládáním a lepením dřevěných lamel vytvořit rozměrné klenby, o něž se opře celá stavba - a to s využitím lepidla na bázi kaseinu, což je v podstatě lepivá směs tvarohu a vápna. V kontrastu s hi-tech současnou podobou objektu je poněkud paradoxní a pro mnohé možná stěží uvěřitelná skutečnost, že část dřevěných vazníků, které drží pohromadě monumentální kupoli dnešního planetária je tedy vlastně lepená tvarohem...
 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet přečtení: 1373