rossleor asseco murr

Plastové peníze - další průlom v britských tradicích

K dalším, pro mnohé možná překvapivým oblastem, kde plasty nahrazují používání tradičních materiálů, patří finanční sektor. Řada zemí už přistoupila k obměně papírové měny plastovými bankovkami a nyní se k nim přidala i konzervativní Velká Británie.

 

Britská centrální banka definitivně rozhodla, že od roku 2016 začne vydávat plastové bankovky. Tento krok zdůvodňuje mj. tím, že plastové bankovky jsou bezpečnější a odolnější než papírové, přežijí např. i vyprání v automatické pračce. O svém záměru informovala Bank of England veřejnost v září loňského roku, aby zjistila názor veřejnosti, a ta přechod na plastovou měnu podle všeho houfně schvaluje. Průzkum ukázal, že 87 % lidí podporuje nové bankovky, proti nim se vyslovilo jen 6 % a zhruba stejně dotazovaných (7 %) mělo neutrální názor. Jako první bude z plastu vyrobena nová pětilibrová bankovka v s podobou Winstona Churchilla.
První zkušenost s plastovými penězi učinili však na britských ostrovech už před lety - v roce 1999 vydala Northern Bank v Severním Irsku v rámci oslav roku 2000 pamětní pětilibrovou bankovku. Ale ani Irové nejsou prvními průkopníky plastové měny. Moderní polymerové bankovky byly nejprve vyvinuty a vydány jako měna v Austrálii v roce 1988 (v souvislosti s dvoustým výročím země), a v roce 1996 Austrálie zcela přešla na používání polymerových bankovek. Další země, které přešly od papírových peněz k plastovým jsou Brunej, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Rumunsko, Vietnam, Fidži, Mauritius, Kanada, Malajsie a Izrael, Mexiko, Libanon aj. V současnosti je po celém světě používají asi dvě desítky zemí a celkem figuruje jedna či více polymerových bankovek nebo záměr je vydat ve více než 40 zemích světa.
Plastové bankovky jsou obvykle vyrobeny ze speciálního polymeru, z tenké, transparentní a pružné polypropylenové folie, což umožňuje je vybavit řadou bezpečnostních prvků a funkcí, které nejsou u klasických papírových peněz dosažitelné, včetně využití tzv. metamerických inkoustů, průhledných okének apod. Výroba plastových bankovek je sice dražší, ale ve srovnání s papírovými mají výrazně delší životnost (je zhruba 2,5krát vyšší než papírových), což vede ke snížení dopadu na životní prostředí a v celkovém souhrnu i ke snížení výrobních a reprodukčních nákladů
 

 
Publikováno: 17. 3. 2014 | Počet přečtení: 1658