Svět map se otevírá i nevidomým
Nevidomí lidé mají k dispozici novou pomůcku: dosud nemyslitelnou možnost výběru libovolného území v rámci ČR, a jeho zobrazení pomocí hmatové mapy. Díky několikaleté spolupráci středisek ELSA na ČVUT v Praze, Teiresiás na Masarykově univerzitě v Brně a společnosti Seznam.cz mohou od dubna letošního roku využívat mapy umístěné na portálu hapticke.mapy.cz.
Haptické mapy určené pro čtení hmatem mohou prokázat cenné služby zejména nevidomým, kteří dosud přístup k mapám v takovém rozsahu neměli. Jsou vytvořené na podkladě běžných vizuálních map, ale vybraný mapový podklad je konvertován do grafického dokumentu, který je optimalizován pro technologie využívající tzv. mikrokapslový papír, obsahující teplocitlivou vrstvu. Po natištění se předloha ve speciálním zařízení zahřeje pomocí infračervené lampy, tmavé kontury nabudou na objemu, vystoupí nad povrch papíru a vytvoří hladký reliéf rozeznatelný hmatem.
Jde o světově unikátní počin, kdy jsou běžné mapové podklady automaticky upraveny tak, aby po vytištění na mikrokapslový papír byly čitelné hmatem. Výroba včetně veškeré přípravy podkladů trvá maximálně několik minut, zatímco dosud používané postupy výroby hmatových map a plánů jsou obvykle časově vysoce náročné a vyžadují i značný podíl ruční práce. Rychlá a jednoduchá výroba haptických map by měla přispět k jejich rozsáhlejšímu užívání.
Haptické mapy obsahují méně prvků než ty běžné, protože při použití více prvků se mapa stává pro hmat nepřehlednou až nečitelnou. Z velké databáze možných zobrazovaných prvků, byly proto vybrány ty klíčové a adaptovány pomocí metody generalizace slučováním podobných prvků, která umožňuje obsah mapy zobrazit v čitelné a pro hmatové vnímání přehledné podobě.
Popis mapy je kvůli možnosti spolupráce nevidomého a vidícího uživatele řešen duálně. Ulice jsou označeny zkratkami tří písmen vycházejících z názvu ulice, které jsou vypsány v Braillově písmu v ose ulice (u náměstí jsou použity zkratky ze čtyř písmen). Zkratky jsou generovány tak, aby se v zobrazeném území neopakovaly. Tyto popisky jsou doplněny plnými názvy ulic ve světlezelené barvě, která nereaguje na tepelnou úpravu a zůstává tak pouze ve vizuální podobě.