EU rýsuje nová pravidla pro energetiku
Evropská komise schválila nová pravidla pro veřejnou podporu v oblasti energetiky, s jejichž pomocí chce zajistit, aby obnovitelné zdroje začaly soutěžit s konvenčními elektrárnami na trhu a snížit celkové náklady na přechod k zelené energii.
U nově instalovaných obnovitelných zdrojů bude postupně zrušeno subvencování pevnými výkupními cenami a od roku 2017 by už všechny nové kapacity měly o výši podpory soutěžit v aukcích. Místo výkupních cen by se měly vyplácet zelené bonusy, které dorovnají rozdíl mezi tržní cenou elektřiny a cenou zaručující návratnost investice, či udělovat obchodovatelné zelené certifikáty. Tato pravidla se nebudou vztahovat jen na malé výrobny do 3 MW u větrné elektřiny a do 500 kW u ostatních obnovitelných zdrojů, jako jsou např. střešní solární panely.
Velké obnovitelné zdroje budou platit za odchylky mezi skutečnou a nahlášenou výrobou, zatímco nyní je tato povinnost přenesena na distribuční firmy, které povinně zelenou elektřinu odebírají. Základní zvýhodnění obnovitelných zdrojů oproti konvenčním však zůstane v podobě pravidla, že nejdříve jde do sítě zelená energie a teprve zbytek potřeby dodají tradiční elektrárny. Jadernou energii nová pravidla neřeší.
Státy budou moci vytvářet systémy kapacitních plateb, motivující provozovatele konvenčních elektráren, aby ztrátové zdroje nechávali zapojené do sítě nebo postavili nové, aby byla zajištěna bezpečnost dodávek elektřiny. EK rovněž oficiálně povoluje úlevy pro energeticky náročný průmysl, o něž vedla spor s Německem. Připustila možnost odpustit část příspěvku na OZE firmám, jejichž náklady na elektřinu dosahují minimálně pětinu (20 %) jejich hrubé přidané hodnoty, a zároveň jsou vystaveny mezinárodní konkurenci. Tato možnost se ale bude týkat jen vybraných odvětví (např. chemický, papírenský, keramický či hutnický průmysl), a oproti dosavadnímu německému modelu, kdy energeticky nejnáročnější firmy platily zhruba tisícinu z běžného poplatku, bude Bruselem povolená úleva výrazně nižší.