rossleor asseco murr

Nejmodernější evropský závod na zpracování elektroodpadu je v ČR

V Jihlavě v srpnu oficiálně zahájil provoz technologicky nejvyspělejší závod na zpracování elektroodpadu v Evropě. Během ročního zkušebního provozu linka zpracovala 14 000 t vysloužilých drobných elektrozařízení. Provozovatel závodu, společnost Enviropol, chce v dalších letech zpracovávat až 21 000 t elektroodpadu ročně. 

 

Jihlavský závod je, co do použitých technologií, nejmodernější linkou v Evropě. Odráží se to nejen v bezmála třikrát větším výkonu, než mají běžné zpracovatelské stroje, ale i vysoké výtěžnosti a čistotě výstupních materiálů. „Díky tomu, že linka materiály třídí a separuje, odpadá jejich předávání překupníkům nebo následným zpracovatelům pro náročný proces dotřiďovaní, jako je tomu u běžných technologií. Čistota kovových výstupů umožňuje přímé dodání na zpracování v kovohutích,“ vysvětluje Róbert Klobučník, ředitel společnosti Enviropol. 
Ačkoliv linka zpracovává především drobné spotřebiče, jako např. audio a video přehrávače, drobné počítačové vybavení či tiskárny, dokáže zrecyklovat i spotřebiče velikosti pračky či sporáku. Během zhruba čtvrt hodiny je elektrospotřebič nejprve manuálně zbaven nebezpečných nebo potenciálně nebezpečných komponent, jakými jsou např. baterie, kondenzátory nebo tonery a následně rozdrcen. Drť pak postupuje přes řadu třídících a separačních procesů. 
Ojedinělé jsou i kapacitní možnosti linky. Za jedinou hodinu dokážou s její pomocí zaměstnanci zpracovat až 4 t elektroodpadu a při maximálním výkonu zpracuje jihlavská linka 60 t elektrospotřebičů za den. Za rok je linka schopna proměnit na dále zpracovatelné druhotné suroviny až 21 000 t elektrospotřebičů. To odpovídá váze více než 1 milionu klasických CRT televizorů.
Kromě vysoké kapacity a moderních technologií linka splňuje přísné ekologické, bezpečnostní a legislativní požadavky. „Standardní legislativní povinnost je využití 75 % průměrné hmotnosti recyklovaného elektrozařízení. Naše linka aktuálně dosahuje využití 95 %,“ říká Róbert Klobučník. Závod navíc přinesl regionu desítky pracovních míst a to i pro tělesně postižené, kteří se v rámci provozu podílejí na ruční demontáži některých elektrospotřebičů.

 

 
Publikováno: 25. 8. 2014 | Počet přečtení: 1311