asseco Aimtec murr

Zlaté medaile MSV ocenily nejlepší exponáty strojírenského veletrhu

Tak jako každý rok vybírá odborná porota na MSV v Brně z kolekce vybraných nominovaných exponátů nejlepší z nich pro udělení prestižního ocenění – Zlaté medaile MSV. Za letošní ročník jej z 25 přihlášených a nominovaných kandidátů získala pětice následujících výrobků:

 

rLIBS - mobilní laboratoř pro dálkovou chemickou analýzu
získala ocenění jako nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací (výzkumnými organizacemi v ČR a SR) a v rámci vývojových projektů dotovaných státem. Jejími tvůrci jsou výzkumníci Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně, které bylo rovněž jejím vystavovatelem – k vidění je v jeho expozici v pavilonu A1.
Mobilní laboratoř založená na technologii spektroskopie laserem indukovaného plazmatu je určena k rychlé bezkontaktní prvkové analýze povrchů předmětů v průmyslových provozech i v terénu pomocí laserového pulzu. Její klíčovou funkcí je schopnost provádět dálkové analýzy na vzdálenost několika jednotek až desítek metrů.

 

Průmyslový robot LBR iiwa
Exponát německé firmy Kuka Roboter si z Brna odváží Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát v průmyslové automatizaci, měřicí, řídicí, automatizační a regulační technice. Označení LBR iiwa znamená Lightweight robot intelligent industrial work assistant (robot lehké konstrukce inteligentní průmyslový pracovní asistent) a podle charakteristiky výrobce robot vystavovaný v expozici firmy v pavilonu Z zásadně přepisuje možnosti použití průmyslových robotů. Roboty tohoto typu mohou pracovat společně s lidmi i ve velmi citlivých úkonech a to i zcela bez bezpečnostního oplocení. Přímá spolupráce robotu a člověka přináší zcela unikátní možnosti při řešení automatizace výrobních procesů.

Systém FREEFORMER pro výrobu funkčních plastových dílů technologií AKF/APF
Zařízení firmy Arburg, představené v její expozici v pavilonu G1 využívá novou patentovanou technologii AKF, která reprezentuje zcela nový postup aditivní výroby, umožňující vyrábět plně funkční plastové díly přímo z jejich 3D modelů (formát STL), a to z běžně dostupných plastových granulátů bez nutnosti fyzické existence forem. Na rozdíl od běžných 3D tiskáren, které aditivní výrobu vzorků realizují postupným kladením vrstev speciálně připravených materiálů pomocí pohybující se vytlačovací - tiskové hlavy, vyrábí FREEFORMER požadované díly nanášením malých kapek plastové taveniny, které generuje dávkovací jednotka se speciální tryskou, piezoelektricky ovládanou. Tato jednotka stojí v pevné pozici a vznikající díl se pod ní pohybuje společně s podložkou - pracovním stolem ve 3 nebo 5 osách. Kapky tvoří tavenina připravená z běžného granulátu v malé plastikační komoře se šnekem, podobně jako u standardního vstřikovacího stroje.
Při použití 2 dávkovacích jednotek umožňuje tato technologie realizovat kusovou nebo malosériovou výrobu dílů také z kombinovaných materiálů (např. tvrdý - měkký plast) nebo dvou barev, přičemž konstrukce dílů nemá zásadní tvarové omezení.

Dotykový software pro souřadnicové měřicí stroje TouchDMIS
Software firmy Next Metrology, který získal Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát  v měřicí technice je lákadlem expozice firmy Topmes v pavilonu F. Program TouchDMIS slouží pro měření na souřadnicových měřicích strojích s využitím CAD modelů a obsahuje prakticky všechny známé funkce, které by měl vyspělý software má obsahovat, včetně užití standardu DMIS pro programování měřicích strojů. Uživatelské rozhraní bylo navrženo pro ovládání nejen počítačovou myší a klávesnicí, ale hlavně pomocí dotykového displeje, což nabízí jednodušší a rychlejší obsluhu a tím také zkracuje dobu školení obsluhy měřicího zařízení.

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli vyráběná vnitřním přetlakem plynu zatepla s integrovaným termomechanickým zpracováním
byla odbornou komisí vybrána jako další z pětice oceněných exponátů, a to v kategorii Nejlepší inovační exponát vzniklý ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací s výzkumnou organizací. Výrobek vzniklý na Západočeské univerzitě v Plzni vystavoval ve své expozici v pavilonu V Svaz kováren ČR.
Je příkladem odlehčování konstrukcí a zlepšování jejich dynamických vlastností při současných úsporách energií při jejich provozu díky efektivní integrací hned několika high-tech prvků do jednoho produktu.Hřídel z ultra-vysokopevné oceli byla zpracovaná originální technologií kalení a přerozdělení (Q-P proces). Toto zpracování zabezpečuje mez pevnosti přes 2000 MPa při tažnostech přes 10% a únavovou pevnost 1300 MPa. Výrobní postup oceněného produktu zahrnoval nafouknutí ve formě při teplotách kolem 900 °C vnitřním přetlakem plynu 800 barů, kdy bylo při styku s formou provedeno řízené chlazeni oceli tak, aby vznikl tvarově složitý výrobek. Poté bylo provedeno řízené tepelné zpracování tak, aby vznikl výrobek s výjimečnými mechanickými vlastnostmi.Celá technologie i výrobek byla od základního výzkumu až po realizaci výsledného produktu vyvinuta v ČR a realizována v kooperaci s řadou zahraničních pracovišť.
 

 

 
Publikováno: 1. 10. 2014 | Počet přečtení: 1167