Strojaři vidí hlavní riziko sankcí ve vyklizení trhů
Národní strojírenský klastr (NSK) považuje hospodářské sankce, připravované ze strany EU vůči Rusku, za velmi sporná opatření, která svou nepředvídatelnou gradací mohou způsobit značné škody i na straně vyhlašovatele, aniž bylo dosaženo očekávaných pozitivních účinků, kvůli nimž byly nasazeny.
„Jako hlavní riziko sankcí vidíme následné vyklizení trhů českými firmami. Nejde jen o ruské trhy, ale i o to, že kvůli dopadu sankcí na členské země Unie bude v EU redukován zájem o naše dnes již tradiční subdodávky a budeme přirozeně vytlačováni také z trhu zemí EU, aby tam po nás vznikl větší prostor pro jejich domácí průmysl,“ upozornil prezident NSK Jan Světlík.
Podle členských firem klastru, které spolu se svými skupinami a subdodavateli zaměstnávají zhruba 160 000 lidí, mohou sankce rozpoutat spontánní a nečekané procesy velmi negativního charakteru, které v budoucnu již nebude možné zastavit a jež daleko přesáhnou škody, které lze bezprostředně předvídat. Obchod s Ruskem se českým strojařům znovu podařilo obnovit po mnohaletém úsilí, přičemž obnovení a upevnění dnešních pozic nebylo v současné ostré konkurenci ani jednoduché, ani samozřejmé. „Bylo by proto nešťastné, kdybychom tyto trhy znovu ztratili,“ míní Jan Světlík. Proto se NSK připojuje k mnoha podnikatelům z Německa, Slovenska a dalších zemí, kteří vyzývají své vlády, aby pro uvolnění napětí mezi Ukrajinou a Ruskem zvolili jiné řešení, než vyhlášení rozsáhlých hospodářských sankcí. „Politická krize na Ukrajině a její spor s Ruskem má dlouhodobé příčiny, a úkolem politiků je nabízet opatření, která ji uklidní a povedou k trvalejším výsledkům. Není perspektivní nahrazovat či doplňovat jednu krizi jinou,“ tlumočil stanovisku klastru jeho generální manažer Ladislav Mravec.