Začíná platební revoluce v cestování?
Společnost Arriva ve spolupráci s platební asociací Visa Europe, Českou spořitelnou a Telmaxem jako první v ČR koncem ledna komerčně spustila placení bezkontaktní kartou v meziměstské autobusové dopravě. První cestující se svezou na trasách z Prahy, Brna a Ostravy do Jeseníku. Na konci letošního roku by mělo v Česku jezdit až 300 „bezkontaktních“ autobusů
V ČR už funguje několik systémů, kdy klasické jízdenky nahradila platební karta, kterou mohou cestující zaplatit jízdné, vždy jde však o speciální (obvykle tzv. městské) karty a aplikace jako je např. pražská Open card, plzeňská či liberecká dopravní karta, další takovýto systém funguje např. v Brně, Hradci králové apod. V tomto případě se však k úhradě jízdného používá běžná bankovní platební karta, která funguje jako jízdenka. Samotný způsob placení bezkontaktní kartou v autobuse je jednoduchý a rychlý. „Stačí přiložit bezkontaktní kartu k bezkontaktní čtečce, která je umístěna vedle řidiče. Jak pro cestujícího, tak pro řidiče jde o mnohem pohodlnější a rychlejší způsob platby, než je platba hotovostí. Bezkontaktní placeni v dopravě je důležité i proto, že umožní platit bezkontaktně mobilem, hodinkami, či jinými chytrými zařízeními, které začínají být běžnou součástí života zákazníků“, uvedl manažer pro inovace společnosti Visa Europe pro ČR a Slovensko David Brendl.
Celý systém bezkontaktního placení se zkoušel několik měsíců, aby byl 100procentně připravený na ostrý start. V současnosti je bezkontaktními terminály firmy Telmax vybavena první desítka autobusů, které fungují zároveň jako pilotní projekt, postupně jich bude přibývat. „Naším cílem je rozšířit tuto moderní a pro zákazníka pohodlnou službu do konce tohoto roku na 300 vozů, které pokryjí všechny důležité dopravní uzly v ČR,“ říká generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka.
Odbavovací systém je kromě přijímání bezkontaktních platebních karet vybaven i aplikací pro on-line rezervaci jízdenek prostřednictvím internetu, takže kromě možnosti platby bezkontaktní kartou si cestující mohou svou jízdenku s místenkou zarezervovat z pohodlí domova. „Jsme tedy první na trhu i v tom, že máme odbavovací zařízení, které má v sobě aplikaci pro on-line rezervační systém. Doposud museli mít buď dvě zařízení ve voze - jedno pro výdej jízdenek a druhé pro rezervační systém - nebo řidič dostával před výjezdem tištěný plánek obsazenosti vozidla, který byl ale dostupný jen ve všedních dnech. Jakmile řidič vyjel na linku, tak již nešlo plánek aktualizovat,“ vysvětluje Miroslav Slavík, obchodní ředitel společnosti Telmax.
Inspirace Londýnem může fungovat i v ČR
Představený projekt placení bezkontaktními kartami se řadí do tzv. otevřeného systému řešení placení v dopravě, kde cestující může použít kartu, kterou již má od své banky, bez toho, aby na ní musel nahrávat speciální aplikace nebo se předem registrovat. Ve vozidle nebo na nástupišti jen přiloží tuto kartu, která pak samotná slouží jako jízdenka. Údaje o cestovních dokladech jsou uloženy centrálně a cestující je může spravovat přes web nebo mobilní telefon.
Tento systém s úspěchem funguje od prosince roku 2012 v Londýně, kdy se tímto způsobem začalo platit v autobusové městské přepravě. Od září loňského roku mohou cestující hromadnou dopravou svými bezkontaktními kartami Visa platit všude – tedy nejen v autobusech, ale rovněž ve vlakových spojích a na všech tramvajových linkách, v metru i v kolejové dopravě DLR, kde přijímají elektronické karty Oyster.
„Bezkontaktní placení jízdného přímo v autobusech je prvním krokem v našem cíli zjednodušit a zároveň i zlevnit cestování. V rámci České republiky se věnujeme i dalším podobným projektům. Otevřený systém využívající bezkontaktní bankovní platební kartu ve všech prostředcích městské hromadné dopravy doporučujeme i Praze. Pro cestující je to jednodušší a komfortnější a město by nemuselo řešit vydávání a správu karet. Podle informací od dodavatelů dopravních systémů by došlo k úsporám v řádech desítek milionů korun,“ dodal David Brendl, manažer pro inovace společnosti Visa Europe pro ČR a Slovensko.
Češi jsou lídry Evropy v bezkontaktním placení
„Zažíváme období, které je pro platební systémy zásadní. Rok 2015 přináší příslib velkých příležitostí,“ uvedl generální ředitel asociace Visa Europe Nicolas Huss. Jednou z nich je právě i raketový rozvoj bezkontaktního placení, v němž je Česká republika evropským lídrem: Češi jsou první v počtu plateb bezkontaktní kartou – 3,3 transakcí za měsíc; mají rovněž největší útratu bezkontaktní kartou – zhruba 1 700 Kč měsíčně. Bezkontaktním platbám se na domácím trhu daří především díky dobré infrastruktuře – bezkontaktních terminálů funguje v ČR už 57 tisíc (což představuje meziroční nárůst téměř o 120 %) a roste rovněž počet bezkontaktních karet Visa – celkem jich je v oběhu již 2,6 milionu (meziroční nárůst bezmála o 170 %). Celkově data za období od října 2013 do září 2014 ukazují, že je nyní v oběhu více než půl miliardy karet Visa, statisticky tedy jedna na každou dospělou osobu v Evropě. Přes 100 milionů z těchto karet je bezkontaktních.
Ještě letos Visa Europe spustí v ČR mobilní bezkontaktní platby pomocí cloudového řešení. V této platební technologii není rozhodující, jakou SIM kartu má zákazník ve svém mobilu, a není tak potřeba podpora mobilních operátorů. Terminál ověřuje platby na vzdáleném serveru, s nímž komunikuje pomocí zabezpečené aplikace v chytrém telefonu nebo hodinkách.
Visa Europe spolu se svými partnery postupně zavádí bezkontaktní technologie i do ostatních odvětví – velké uplatnění mají bezkontaktní karty např. v dopravě. „Na konci ledna jsme společně s Arrivou, Českou spořitelnou a Telmaxem spustili skutečně první komerční projekt placení bezkontaktní kartou v meziměstských a příměstských autobusech. Jednáme rovněž se zástupci Prahy, Brna a Ostravy ohledně možností bezkontaktního placení s využitím platebních karet v hromadné dopravě a věříme, že konkrétních výsledků se dočkáme ještě letos,“ informuje Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro ČR.
Vedle toho se již v průběhu první poloviny letošního roku chystá oficiální spuštění digitální peněženky V.me. „Intenzivně komunikujeme s klíčovými bankami a internetovými obchodníky. Zkušenosti z jiných zemí potvrzují, že tento typ platební aplikace rozhodně napomůže zjednodušení a zrychlení nakupování a placení na internetu,“ uvádí Marcel Gajdoš.
Bezkontaktní kartou lze zaplatit už i jízdenku v autobuse