asseco Aimtec murr

Infračervené vytápění vs. klasická kamna

Systémy vytápění, počínaje kamny a krby na pevné palivo, přes kotle a kotelny s radiátory ústředního topení, až po tepelná čerpadla, ohřívají vzduch ve vytápěném prostoru kolem sebe. Při infraohřevu se vzduch v místnosti ohřívá až následně teplem akumulovaným ve stěnách a pevných objektech.  

 

Elektrická sálavá topidla jsou založena na principu infračerveného ohřevu, tzn., že topidlo ohřívá přímým účinkem osoby nebo objekty. Sálavé teplo proto pozitivním způsobem ovlivňuje tepelnou pohodu. Oproti klasickému způsobu vytápění, kde se od teplého vzduchu pomalu zahřívají stěny a pevné objekty, nevyžadují sálavá topidla např. skladování otopu, plynu, topného oleje a pod.
Sálavá topidla ohřívají vzduch z místnosti až druhotně. Ohřívají s okamžitým účinkem přímo pevné předměty, které jsou v dosahu jejich působení. Proto je tepelný účinek sálavých topidel cítit okamžitě. Teprve od nahřátých stěn a od pevných objektů se ohřívá vzduch. Teplo z elektrických sálavých topidel je v místnosti rozloženo stejnoměrně, nevíří se prach ani případné plísně.
Sálavá topidla nové generace lze zcela plnohodnotně použít k vytápění všech užitných prostor – jak průmyslových, tak obytných. Mohou být velmi rychle nainstalována, bez omezení nebo narušení provozu. 

Princip infračerveného ohřevu
Infračervený ohřev samozřejmě není nic nového. Na stejném principu elektromagnetických infračervených vln např. ohřívá Slunce Zemi. Průmyslové využití infraohřevu je počítáno již na desítky let. Původní tzv. „infrazářiče“ využívaly infračerveného principu pouze částečně a většina elektrické energie byla mařena v odporové spirále tělesa. Podobně je tomu tak i u elektrických přímotopů, které byly ještě nedávno tak propagované.
Nová generace elektrických sálavých topidel využívají zdokonalených technologií a nových materiálů. Především trubice ze speciálního křemenného skla (pro maximální propustnost infračerveného záření).Trubice mohou obsahovat buď elektricky žhavené wolframové vlákno a speciální pozlacenou vrstvu, nebo jsou vyvinuty i infračervené trubice na bázi uhlíkových technologií.
Vlákna trubic jsou vysoce žhavena, takže vyzařují v maximálně blízké infračervené oblasti s vlnovou délkou okolo 1000 nm (viditelné světlo je v rozsahu zhruba 400 až 800 nm).
Vnitřní speciálně zlacená vrstva trubice pohlcuje značnou část z 5 % příkonu vyzařovaného jako viditelné světlo a mění je na další infračervené záření. Proto je účinek elektrických nových sálavých topidel mnohonásobně efektivnější, než tomu bylo u dosud známých, starých „infrazářičů“. Účinnost elektrických sálavých topidel v infračervené oblasti je 96 až 98 %.
Trubice pracující s uhlíkovými technologiemi představují další unikátní koncept vytápění a mají řadu dalších technologických výhod. Navíc sálavá topidla vysušují stěny, a to za každého počasí a mnohem efektivněji, než klasický topný systém.

Průmyslové prostory
Všude, ve výrobních prostorách, skladech, dílnách apod., kde se pracovníci nezdržují trvale, ale je potřeba zajistit tepelnou pohodu v určitých zónách, nebo jen příležitostně,  jsou sálavá topidla vhodným řešením. Tři až pět těles v běžně velké hale či skladu postačí k jejímu provozu. Tepelný účinek je cítit ihned po zapnutí, lze je proto zapnout pouze v době přítomnosti osob. Odpadá potřeba předtápět velké prostory pouze kvůli jednomu nebo několika pracovištím.
Tepelný účinek těchto topidel nevyvětrává vzduchem. To je ideální stav pro otevřená, nuceně větraná pracoviště – autoservisy, pneuservisy, lakovny, dílny apod.

Obr. 1. Rozdělení elektromagnetického záření: UV - ultrafialové záření, VIS - viditelné světlo, IČ - infračervené záření

Nabídka na trhu sálavých topidel
Na trhu je nabízena široká škála typů elektrických sálavých topidel v různém flexibilním provedení a s různými výkony – jak pro průmyslové, tak pro obytné prostory. Jsou již v příjemném designovém provedení s možností instalace na stěnu či na strop. Nezabírají tak podlahovou plochu.
K nejdokonalejším typům elektrických sálavých topidel v současné době patří tělesa vyráběné např. firmami Tansun (GB), Burda (SRN), Heatstrip, Heatscope (SRN).
Na trhu je nabízena široká škála typů elektrických sálavých topidel v různém flexibilním provedení a s různými výkony – jak pro průmyslové, tak pro obytné prostory. Stručně zmiňme například tělesa Apollo, Sorrento Ceramic, Carnival (Tansun), Smart 2000, Term 2000 IP67 LowGlare (Burda) a Heatscope Vision a Spot a Heatscope ZERO.
Za pozornost stojí i vysoká designová úroveň elektrických sálavých topidel a možnost jejich instalace na stěnu či na strop. Nezabírají tak podlahovou plochu, ale zcela spolehlivě plní svou funkci topení.

Obr. 2. Vyzařovací křivky zdrojů infračerveného záření pro různé teploty - červená křivka odpovídá nejčastějším případům plynových zářičů

Výhody infračerveného záření v oblasti okolo 1000 nm
– v této oblasti se ještě téměř neuplatňuje skleníkový efekt, záření tedy není pohlcováno ani rozptylováno vodní parou, ani dalšími skleníkovými plyny, přímý ohřev vzduchu zářením je minimální,
– šíření infračerveného záření v této oblasti je velmi podobné šíření světla, je možné použít jednoduché parabolické kovové reflektory (hliník) k jeho usměrnění.

Relativně vysoká teplota wolframového vlákna (2600 °C) způsobuje, že se maximum záření soustřeďuje do úzké oblasti blízkého infračerveného záření 760 až 2000 nm (oblast IČ A podle obr. 1).

Z obr. 2 je patrné, jak výhodný je tvar vyzařovací křivky elektrického sálavého topidla v porovnání se staršími infrazářiči pracujícími s nižší teplotou vyzařování okolo 900 °C (většina plynových zářičů).  /ds/

Článek v tištěné podobě vyšel v TM 02/2015 a více informací najdete na: www.salava-topidla.cz



 

 
Publikováno: 25. 2. 2015 | Počet přečtení: 1178