asseco Aimtec murr

Čeští vědci mají v Evropě úspěch

Fyzikální ústav AV ČR zaznamenal dva významné úspěchy: Do ústavu míří prestižní ERC grant, který umožní tomuto vědeckému pracovišti podpořit výzkum zaměřený na exotické stavy magnetických materiálů, a vedoucí jednoho z jejích předních výzkumných pracovišť prof. Tomáš Jungwirth, se stal novým členem významné mezinárodní vědecké instituce – Evropské výzkumné rady (ERC - European Research Council).  

 

Mgr. Jan Kuneš, Ph.D., z Oddělení teorie kondenzovaných látek Fyzikálního ústavu AV ČR (FÚ AV ČR) získal prestižní ERC Consolidator Grant na výzkum exotických stavů nových magnetických materiálů. Pevné, kapalné a plynné skupenství látek jsou všeobecně známá. Ovšem výčet možných stavů, ve kterých se látky mohou vyskytovat, je v podstatě neomezený a pochopení vlastností těchto stavů a přechodů mezi nimi je jedním z hlavních cílů fyziky pevných látek.
V projektu s názvem EXMAG (Excitonic magnetism of strongly correlated materials) se budou zkoumat fyzikální vlastnosti tzv. excitonového kondenzátu. Jedná se o stav silně interagující elektronové kapaliny, který byl teoreticky předpovězen mj. v nedávných pracích Kunešovy skupiny. Projekt si klade za cíl podrobně popsat vlastnosti excitonového kondenzátu za různých podmínek, identifikovat ty, které mají zajímavý aplikační potenciál, a navrhnout materiály, v nichž mohou být realizovány.
Grant umožní personální posílení výzkumného týmu a jeho financování na příštích 5 let. Hlavním nástrojem k realizaci projektu bude paralelní počítač za 150 000 eur. Ten umožní provádění rozsáhlých kvantově-mechanických výpočtů a poskytne prostředí pro vývoj příslušných programů, který se v superpočítačových centrech uživatelského typu provádí obtížně.
Jde už o druhý individuální ERC grant ve Fyzikálním ústavu AV ČR po ERC Advanced Grantu prof. Tomáše Jungwirtha, jenž byl nedávno jmenován do 22členné Evropské vědecké rady ERC, která má za úkol stanovovat její vědeckou strategii a metodiku. Vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky FÚ AV ČR je po prof. Pavlu Exnerovi z Ústavu jaderné fyziky AV ČR, jemuž vypršel mandát viceprezidenta ERC, teprve druhým Čechem v této významné organizaci.
K významným úspěchům FÚ AV ČR patří i projekt laserových komplexů v Dolních Břežanech - vznikající špičková výzkumná centra ELI Beamlines a HiLASE. Pokračuje instalace laserových technologií v laboratořích HiLASE, kde nyní probíhá testovací fáze, dokončení projektu se očekává v létě tohoto roku a od září 2015 bude centrum v plném provozu. Laserové centrum HiLASE uspělo nedávno s návrhem strategického partnerství s renomovanou britskou výzkumnou organizací Science and Technology Facilities Council (STFC) v historicky první výzvě aktivity Teaming evropského programu Horizon 2020. Profesor Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, to komentoval slovy: „Velmi nás těší, že jsme byli vybráni v první etapě financování a máme tak úžasnou příležitost učinit z HiLASE Centrum Excelence na světové úrovni.“
 

 
Publikováno: 5. 3. 2015 | Počet přečtení: 4091