rossleor asseco murr

Hrozí v Česku blackout?

ČR bude muset investovat miliardy korun do ochrany přenosové soustavy, která se potýká s nápory elektřiny z Německa, vyvolané zejména enormní výrobou v německých větrných parcích vybudovaných po odstavení jaderných zdrojů a posíláním elektřiny z Německa do Rakouska.

 

Distributoři ČEPS proto museli zainvestovat do mimořádných opatření už více než 60 mil. Kč. První dva transformátory dohromady za 2,5 mld. Kč by měly být instalovány letos a v příštím roce v Hradci u Kadaně. Do roku 2024 bude roční průměr investic 4,5 mld. Kč.
Podle informací deníku Die Welt výstavba větrných elektráren překonala zamýšlený cíl o více než třetinu. A ani příští rok by na tom podle předpovědí neměl mnoho změnit. „Nárůst výkonu a výroby obnovitelných zdrojů v Německu nedoprovází adekvátní výstavba přenosových vedení. Zatímco původní plán do roku 2015 zněl 1887 km vedení, realita ve třetím čtvrtletí loňského roku byla ani ne třetinová," uvedl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský, který již dříve poukazoval na riziko, že kvůli náporům na elektrickou síť hrozí v Česku blackout. ČEPS přitom opakovaně neúspěšně žádal německé a rakouské provozovatele přenosové soustavy o snížení výroby v Německu a zvýšení výroby v Rakousku tak, aby Česko nemuselo čelit extrémním náporům elektřiny.
Podle ČEPS byla produkce německých větrných parků na konci loňského roku 30 000 MW a toky mezi Německem a Rakouskem v tomto období činily 7700 MW. Většina ale kvůli chybějícímu vedení „tekla" přes okolní soustavy - jen přes Česko směřovalo na jih Evropy okolo 3400 MW elektřiny, což je ca 1,5krát více než činí instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně (cca 2000 MW).

 

 
Publikováno: 30. 3. 2015 | Počet přečtení: 967