Monitor technického pracovního trhu v ČR
V mapování situace na trhu práce v oblasti technických pozic jsme se tentokrát zaměřili na východní Moravu. Ve spolupráci s personální agenturou Grafton Recruitment jsme oslovili Janou Doleželovou, vedoucí zlínské pobočky Graftonu.
Málokterý region v ČR má ve svých genech zakódovaný tak výrazný odkaz na své průmyslové dědictví, dodnes tady funguje množství firem, jejichž kořeny sahají až ke koncernu Baťa. Největší hlad v tomto zlínském regionu je po pracovních pozicích z oblasti projektového managementu, se zaměřením na zpracování plastů, konstrukce a technologie. Celkově vede segment strojírenství, následovaný elektrem. Zaměstnavatelé preferují uchazeče s odpovídajícím technickým vzděláním a dobrou znalostí anglického nebo německého jazyka, protože hlavně pracovníci z oblasti konstrukce a projektového managementu se pravidelně dostávají do styku se zahraničními zákazníky, z nichž většina je orientována na oblast automotive.
Pro ty ze zájemců, kteří se teprve rozhodují, jaký studijní obor si zvolit, a mají v úmyslu se následně pracovně uplatnit ve Zlínském kraji, patří k nejperspektivnějším obory ve strojírenství se zaměřením na konstrukci, technologii, automatizaci, nástrojářství, obrábění kovů, a vzhledem ke specifiku zdejšího regionu, i studium zaměřené na plasty a na cokoliv co je s těmito materiály spojeno.
Vedle formálního vzdělání hraje samozřejmě důležitou roli i praxe. Obecně nyní platí, že pokud je kandidát schopen prokázat technické znalosti a dovednosti získané praxí, firmy jsou ochotny slevit z požadavků na vzdělání v daném oboru. Tyto zkušenosti a celková obeznámenost s oborem však musí jít opravdu do hloubky. Za naprosto ideální je stále považována kombinace adekvátního vzdělání a dostatečné praxe ve stejném nebo příbuzném oboru. U manažerských pozic pak může hrát roli i nejvyšší dosažený stupeň vzdělání.
Vzhledem k tomu, že perspektivních kandidátů na technické pozice je nedostatek, musí se snažit i samotné firmy. Jedná-li se o výrobní pozice, je třeba, aby zaměstnavatelé úzce spolupracovali už se středními a nejlépe i základními školami. Musí zdůrazňovat, že živit se rukama není hanba, spíše naopak. Důležité také je, jak se firma stará o své stávající zaměstnance a jaké si dělá jméno na trhu práce. Pokud je zaměstnanec ve firmě spokojený, šíří to dál. Navíc je dobré motivovat vlastní lidi, aby doporučovali své známé a kamarády. Jde o jeden z nejlepších zdrojů, z něhož lze čerpat zaměstnance.
Mzdy uchazečů závisí na doložené praxi a vzdělání. U kandidátů s kratší nebo nulovou zkušeností z oboru je mzdové rozmezí zhruba 18-22 000 Kč v nástupu, u lidí s VŠ je to více. Jakmile však pracovník získá alespoň kratší pracovní zkušenost, obvykle se to projeví i na zvýšení jeho mzdy.
Co byste doporučila zájemci, který si hledá práci v technické oblasti?
Pokud se budeme bavit o absolventech SŠ, tak doporučujeme co nejdříve začít se sbíráním praktických zkušeností a to jak na praxích tak i formou brigád v oboru. Ze začátku to sice pro ně není mnohdy zajímavé po stránce náplně práce a mnohdy ani po finanční stránce, ale tato investice se jim bohatě vyplatí do budoucna. U vysokoškoláků klademe důraz na učení jazyků a také na to, aby stáli nohama na zemi. To, že mají VŠ vzdělání neznamená, že na ně čeká celý svět a dostanou manažerské platy. Je potřeba rozumně zvážit své silné a slabé stránky.