asseco Aimtec murr

Vítězná technologie německého fotbalu ve službách českých hokejistů

I do sportu pronikají nejmodernější technologie, a to nejen v podobě neustále zlepšovaného vybavení hráčů, ale i sofistikovaných podpůrných systémů, jako byla např. „tajná zbraň“ německých fotbalistů – počítačový analytický systém SAP Match Insight pro rozbor hry. Nyní jej má, jako první hokejové mužstvo na světě, k dispozici i český tým hájící naše barvy na mistrovství světa pořádaném letos právě v ČR.  

 

Tuto technologii měl k dispozici i německý fotbalový tým na loňském světovém šampionátu v Brazílii. A jak to dopadlo je známo – Němci získali mistrovský titul možná právě i díky této technologické podpoře. Technologie, byť sebelepší, samozřejmě jistotu vítězství ve sportovním klání, kde je řada faktorů věcí náhody,  sama o sobě zaručit nedokáže, ale poskytuje určitou výhodu oproti soupeři, který podobné vybavení nemá, a podporu týmu v podobě lepších znalosti soupeře i vlastních schopností.
V současném hokeji je standardní součástí týmu i videotrenér, jehož úkolem je analyzovat videozáznam jednotlivých utkání a zejména jeho klíčové momenty (obdržený gól, vyloučení, vstřelená branka apod.). Na základě této analýzy mohou trenéři správně určit taktiku na následující zápas nebo ji dokonce upravit přímo během hry podle aktuální situace. Zatímco až dosud byl trenér odkázán jen na svou zkušenost a analýza probíhala hlavně na základě postřehu při pozorování zápasu, na letošním hokejovém šampionátu v Praze a Ostravě bude mít český národní tým možnost z videozáznamu získat mnohem detailnější informace.
Speciální aplikace určená k tomuto účelu s názvem SAP Match Insight vychází z tréninkového systému SAP HANA bundesligového týmu TSG 1899 Hoffenheim, která dokáže odhalit herní nedostatky a umožnit tak týmu, aby jej následně odstranil. Je výsledkem spolupráce společnosti SAP s německou fotbalovou asociací (DFB), a na jejím vývoji se podíleli i trenéři národního mužstva. Aplikace je založena na výpočetní platformě SAP HANA umožňující v reálném čase analyzovat a přehledně zobrazit takové objemy dat, které dříve nebyly běžně zpracovatelné. Německý tým tak mohl díky nové softwarové analýze obrazového záznamu, která je součástí komplexnějšího analytického systému, využít dokonalou znalost soupeře i vlastních schopností. Stěžejní je především možnost detailního rozboru taktiky soupeře na základě analýzy mnoha předchozích zápasů, což umožňuje trenérovi vymyslet vhodný postup a připravit mužstvo na konkrétní zápas.
Aplikace, použitá poprvé ve fotbalových zápasech se nyní dočkala i své hokejové verze. Technologie v reálném čase analyzuje obraz snímaný automaticky pomocí 12 speciálních kamer rozmístěných kolem ledové plochy. Systém shromažďuje data získávaná ze senzorů, které mají hráči umístěny na sobě, takže např. rychle se tak zjistí, jak se konkrétní hráč pohyboval nebo jak řešil konkrétní herní situaci. Na fotbalovém šampionátu měl trenér k dispozici i chytré brýle Google Glass, s nimiž je možné sledovat hráče při tréninku se zobrazováním údajů o jejich výkonu. Všemu pomáhá názorná grafika s pohledy na celkové údaje i konkrétní data.
Technologie není určena pro diváky, ale slouží výhradně potřebám týmu a jeho trenérů, nicméně podobné systémy mohou výhledově do budoucna umožnit fanouškům na stadionu úplně nový zážitek a zprostředkovat jim na mobilní telefony podrobné statistiky či opakované záznamy, jako by seděli u televizní obrazovky.

Po fotbale míří systém, který pomohl Německu vyhrát šampionát i na ledovou plochu
/foto: Zimbio
 

 
Publikováno: 5. 5. 2015 | Počet přečtení: 950