Obří urychlovače jsou opět v provozu
V evropském výzkumném středisku CERN byl o velikonočním víkendu 8. dubna 2015 po dvouleté odstávce, během níž byl proveden zásadní upgrade zařízení, opět uveden do provozu obří urychlovač LHC. Dvouletá odstávka označovaná jako LS1 (Long Shutdown 1) byla využita pro dodatečné úpravy, které mají rozšířit možnosti evropského LHC o nové schopnosti a otevřít cestu k dalším vědeckým objevům.
Urychlovač je v inovované podobě výkonnější, protože byly odstraněny některé prvky, které jeho výkonnost na maximální hodnoty omezovaly. Úpravami, kontrolou či menšími upgrady prošla různá zařízení, ale klíčovou operací byla náhrada desítky tisíc vodivých spojů u supravodivých magnetů, které nebyly optimálně vyřešeny a nemohly tak bezpečně pracovat s původně plánovaným výkonem (nezvládaly proud cca 10 000 A potřebný k urychlení částic na maximální plánovaný výkon). Došlo tak ke zvýšení energie urychlovaných částic a tím i srážek, které v LHC probíhají, a to na zhruba dvojnásobnou úroveň ve srovnání s předchozím provozem (pro vědce: nyní by měla energie srážek dosahovat hodnot kolem 13 teraelektronvoltů (TeV) místo původních 8). Největší, nejsložitější a nejdražší vědecký experiment proslul zejména prokázáním existence dlouho hledané tzv. božské částice, pro níž mají vědci ovšem přesné označení: Higgsův boson. Současné experimenty se budou zaměřovat zejména na tzv. teorii supersymetrie (označovanou též zkratkou SUSY). Je založena na premise, že všechny známé částice mají svého symetrického partnera – částici s řadou vlastností stejných, ale s posunutou hodnotou jedné ze základních vlastností, tzv. spinu.
LHC v CERNu není jediným zařízením tohoto typu, které nyní obnovuje svůj provoz. Po čtyřleté odstávce byl počátkem dubna spuštěn i jeho americký bratříček v Ilinois ve Fermilabu v městě Batavia. Tevatron Collider je druhý nejvýkonnější urychlovač částic, který běžel od roku 1983 až do roku 2011 a soupeřil s CERNem o objev Higgsova bossonu a rovněž významně přispěl k získávání znalostí o něm. Řada pracovníků z Tevatronu se také přesunula pokračovat v experimantech na LHC do CERNu.