asseco Aimtec murr

Národní technické muzeum na světové výstavě Expo

Národní technické muzeum (NTM) ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR připravilo výstavní projekt „Česká věda bojuje s viry“, který byl instalován v Českém pavilonu na Expo 2015 v Miláně. Muzeum tak navázalo na významný podíl na světové výstavě Expo 1986 ve Vancouveru, kde se prezentovalo na této prestižní přehlídce poprvé.

 

Letošní světová výstava EXPO 2015 v italském Milánu je zaměřena na klíčové otázky udržitelného rozvoje a chce se stát globální příležitostí pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě a pěstování potravin. Protože je na výstavě dán prostor i pro prezentaci úspěchů vědy a techniky, byl v červenci 2015 v Českém pavilonu v unikátním výstavním projektu představen přínos české vědy, práce profesora Antonína Holého, v boji s virovými nákazami. NTM vytvořilo ve spolupráci s  Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a výtvarníkem Jáchymem Šerých výstavu „Česká věda bojuje s viry“ v ojedinělém instalačním pojetí inspirovaném tvarem fulerénu, molekuly z uhlíkových atomů.
Také na československé prezentaci v roce 1986 na Expu ve Vancouveru mělo NTM zásadní podíl. Tato světová výstava byla věnována všem druhům dopravy a komunikaci mezi lidmi. Jejím motivem se stalo heslo „Svět v pohybu, svět ve spojení“ s odkazem na 100. výročí udělení patentu na Benzův vůz se spalovacím motorem a 100. výročí spojení kanadského pobřeží Atlantiku a Pacifiku kolejemi. Československo mělo na výstavě národní pavilon, ale na základě architektonické soutěže bylo pověřeno i vybudováním oficiálního pavilonu zachycujícího historii a budoucnost dopravy „Roundhouse “. Tento pavilon, který byl autorským dílem studia Martina Rajniše, byl situován do bývalé výtopny parních lokomotiv a NTM a jeho pracovníci přispěli zásadní měrou k úspěchu obou pavilonů a podíleli se i na organizaci československého zastoupení na výstavě a dopravě exponátů a jejich provozu - „oživování“ během celého trvání výstavy. V Československém pavilonu se z muzejních sbírek představily např. unikátní astronomické přístroje a měřicí přístroje z přelomu 16. a 17. století, první automobil vyrobený u nás NW Präsident, naše nejstarší dochovaná úzkorozchodná průmyslová parní lokomotiva XIVe č. 4, historické telefony, telegrafy, kola a motocykly, celkově několik desítek předmětů. Materiály a dokumenty ze sbírek muzea se staly podkladem i pro vytvoření audiovizuálních programů a výstavních prvků pavilonu. Stěžejní částí expozice Zlatý věk důmyslu v pavilonu „Roundhouse“ se stalo obrovské kolo parní lokomotivy, sahající až ke stropu, představující symbol pokroku techniky a dopravy 19. století. Předlohou pro tento exponát byla kola rychlostní lokomotivy 375.007, zvané Hrboun, z dopravní haly NTM. V NTM bylo také vyrobeno několik fantaskních létajících aparátů, jež se po dobu výstavy vznášely nad návštěvníky a vystavenými předměty ze sbírek muzea, vozy Bugatti 13, Benz Viktoria, NW 12 HP Rennzweier nebo White 10 HP. Doprovodnou akcí k výstavě byla jízda tehdy 50 let starého automobilu Škoda Popular z Prahy do Vancouveru a zpět. 
S doklady úspěchů naší republiky na světových výstavách EXPO se může setkat i návštěvník budovy NTM na Letné. Ve foyer třetího patra je instalována fontána autorky Dany Hlobilové z expozice skla slavného Československého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu, v expozici Architektury, stavitelství a designu ve stejném patře nalezne návštěvník modely československých pavilonů z několika světových výstav. „Předpokládáme, že v budoucnosti bude v muzeu představena i výstava „Česká věda bojuje s viry“, instalovaná letos v českém pavilonu na EXPU v Miláně,“ říká vedoucí PR a práce NTM s veřejností, Adam Dušek.

 
Publikováno: 24. 7. 2015 | Počet přečtení: 979