asseco Aimtec murr

Rozhlas zahájil v Česku digitální vysílání

Český rozhlas spustil ve čtvrtek 6. srpna plnohodnotné experimentální digitální vysílání, na němž spolupracuje se společností České Radiokomunikace. Signál z žižkovského vysílače s výkonem 20 kW zatím pokrývá Prahu a okolí, což představuje zhruba 17 % populace ČR, do konce roku 2017 by to mohla být už polovina posluchačů. Digitalizace má umožnit širší programovou nabídku, kvalitní přenos vysílání a nové multimediální služby.

 

V multiplexu, který bude celý naplňovat Český rozhlas, budou zahrnuty speciální digitální stanice i všechny stanice celoplošné, celkem devět stanic plus pět testovacích pozic. Zkušební vysílání v Praze je první fází, a rozhlas ho chce postupně rozšiřovat na Brno, Ostravu nebo dálnici D1. Experimentální vysílání má trvat do konce května příštího roku, a poté, co to legislativa umožní, by mělo následovat řádné (celoplošné) vysílání. 
Digitální rozhlasové vysílání se má rozvíjet v tzv. III. pásmu, které se uvolnilo po přechodu na digitální televizní vysílání, a které podporují všechny digitální rozhlasové přijímače. Do konce roku 2017 plánuje rozhlas pokrýt digitálním signálem polovinu procent populace a 80 % dálniční sítě. Jako nejbližší reálný termín, kdy by ČR měla být pokryta digitálním signálem, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan rok 2025 s tím, že rozvoj digitálního vysílání je výzvou i pro výrobce radiopřijímačů. Ti by měli na tuto novou technologii reagovat nabídkou produktů, které ji budou podporovat.
Postupné nahrazení vysílání v pásmu FM digitálním vysíláním DAB má přinést kvalitnější posluchačský zážitek i rozšíření nabídky. Vedle audia nabídne i textové a obrazové informace. Snižuje náklady provozovatelů a zvyšuje kapacitu sítí, tedy možnost fungování více stanic. „Toto je jediná platforma, která může být v budoucnu zdarma a je tak robustní, že může zajistit krizovou komunikaci státu," uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.
 

 
Publikováno: 7. 8. 2015 | Počet přečtení: 902